Muğla Fethiye ilçesinde düzenlenen Fethiye Turizm, Turizm Tedarikçileri ve Yiyecek İçecek İhtisas Fuarı yani FETEX 10. kez kapılarını fuara açtı. Fuar açılışına Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner ve Ak Parti İlçe Başkanı Bekir Eser ile FTSO Başkaı Osman Çıralı, Fethiye Esnaf Odası Başkanı Mehmet Soydemir ve bir çok davetli iştirak etti.

Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner yaptığı açıklamada turizm sezonundan bu yıl umutlu olduklarını söyledi. 2020 yılıyla birlikte bazı olumsuzluklar yaşanmasına rağmen bu durumu fırsata çevirebileceğini ifade eden Şahiner, İstanbul EMITT Turizm Fuarı’nın çok iyi geçtiğini, Fethiye standının büyük bir ilgi gördüğünü ve ödül aldığını belirtti. Aynı zamanda Avrupa ülkelerinde çıkan coronavirüs salgını nedeniyle de insanların evlerinde kapalı kaldığını ve tatil yapmak isteyecek olan turistler için hazırlıklı olmak gerektiğini belirtti. Fuar yarın sona erecek.

Son aylarda yaşanan coronavirüs tüm dünyaya yayılmış ve Çin başta olmak üzere Güney Kore, İran ve İtalya’yı önemli ölçüde etkiledi. Aynı şekilde Slovenya, Filistin, Almanya’da da vakalar ortaya çıktı. Türkiye’de hava sıcaklığının yüksek olması ve virüsün sıcak havaya dayanmaması sebebiyle gözler Türkiye turizmine çevrildi. Mart ayından sonra Nisan ayıyla birlikte iptal edilen uçuşların tekrar gerçekleşebileceği açıklamalarının ardından Mayıs ayıyla itibaren turizmde hareketlilik bekleniyor.

İran ve Irak’la olan uçuşların iptalinin ardından Nevroz kutlamaları için yapılan rezervasyonlarda bu yüzden iptal edilmeye başlanmıştı. Coronavirüsü nedeniyle bir çok havayolu şirketi de geniş önlemler aldı. Özellikle havacılık sektöründe hijyeni arttıracak bir dizi tedbirler uygulanmaya başladı. Bunlar arasında havacılık sektörü çalışanlarının maske ve eldiven takma zorunluluğu getirildi.