Corona virüsü ve İdlib sorunları nedeniyle turizm sektörü krize uğradı. Yaşanan bu kriz hiç kuşkusuz turizm şoförlerini de etkilemiş bulunuyor. Turizm Şoförleri Mesleki Dayanışma Derneği, yaşanan kriz yüzünden bakanlıktan SGK borçlarının bir yıl süreyle ertelenmesini istediler.

Türkiye’nen en etkin ve İstanbul’un tek turizm şoförleriyle ilgili sivil toplum kuruluşu olan Turizm Şoförleri Mesleki Dayanışma Derneği, Coronavirüsü nedeniyle Çin, Irak, İran, İtalya ve Güney Kore’yi ve diğer ülkeleri olumsuz etkilemişti. Bu durum turist sayısında azalmaya neden oldu. Yaşanan bu krizden dolayı turizm taşımacıları SGK borçlarını ödeyemez hale geldiler. Virüs nedeniyle sadece turizm değil kültür-sanat etkinlikleri de birçok ülkede ertelendi. Çin’de gösterime girecek olan filmler ertelenirken bu durumdan etkilenenlerden biri de Hollywood oldu. Coronadan en çok etkilenen ülkeler ise Çin’den sonra İtalya ve İran oldu. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca virüsün sınırlarımıza kadar dayandığını ve her an bize de bulaşabileceğini belki de aramızda olabileceğini belirtmişti. Bu sezon Türkiye’ye gelecek olan turist sayısı ise merak konusu olmaya başladı. İran ve Irak’la olan uçuşların iptali dahi turizmi etkiledi. Nevroz Bayramı’nı kutlamak için ülkemize gelecek olan İranlı turistlerde bu yüzden rezervasyonlarını iptal etmek zorunda kaldılar. Aynı zamanda Tokyo’da yapılması planlanan olimpiyatların iptali veya başka bir ülkede yapılması planlanıyor. Kısacası bütün uluslararası organizasyonların ertelenmesi ve iptali söz konusu…

Turizm şoförleri de virüsten en çok etkilenen sektör çalışanları olduğu için SGK primlerini ödenemez hale geldi. Bu durumda Turizm Şoförleri Mesleki Dayanışma Derneği kurulu üyeleri T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bu durumla ilgili bir dilekçe yazdılar. Dilekçede bulunan ifadelerse şöyle:

Turizm Şoförlerinin SGK Prim Borçları Ertelenecek Mi?
Turizm Şoförlerinin SGK Prim Borçları Ertelenecek Mi?