Akdeniz Turistik Oteliler Birliği AKTOB Başkanı Erkan Yağcı turizmle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yağcı, dünyayı olumsuz yönde etkileyen ve durma noktasına getirin salgında yaşanan durumu kabul etmek gerektiğini açıkladı.

Yağcı, ”Bu küresel bir kriz. Sadece Türkiye’nin yaşadığı bir durum değil. Dünyanın tüm ülkeleri bu sorun ile karşı karşıya kaldı. Bu virüsün etkilerini sadece turizm sektörü yaşamıyor. Hayatın ve ekonominin durma noktasına geldiği bir dönemi yaşıyoruz” dedi.

Yağcı, Çin’de salgının yavaşladığını, metroların çalışğını ve yurtiçi ulaşımın ise kontrollü olarak normalleşmeye başladığı belirtti.

Turizm sezonunun başlamasıyla ilgili net bir tarih olmadığını ifade eden Yağcı, şöyle devam etti.

”Sezonun ne zaman başlayacağını söylemek pek mümkün değil. Sezonun ne zaman başlayacağına karar verilecek tek durum öncelikle salgının kontrol altına alınmasıdır. Burada ilk kural, açıkçası uçakların ne zaman kalkacağı ile ilgili bir durum. Ülkeler seyahat kısıtlamasını kaldıracak, ondan sonra uçuş izinleri başlayacak. Burada sadece Türkiye’nin başarılı olması yetmiyor. Bu işi Nisan ayı gibi kontrol altına alırsak, kademeli olarak Mayıs ayında Ramazan Bayramı ile beraber bir hareket başlar. Temmuz ayı itibariyle de yavaş yavaş dış pazarlar kademeli olarak devreye girer. Bu en iyi senaryo. Bu senaryonun gerçekleşmesini bekliyoruz. Ancak her şeyin en önemlisi insan sağlığı.”

Yağcı, Antalya ve ilçelerinde 900 kadar turizm belgeli otelde 600 bin yatak bulunduğuna dikkat çekti. Sektörde 100 binlere yakın turizm çalışanı bulunuyor. Acenteler, restoranlar, kafeler ve ulaşımla birlikte 200 bini geçen bir istihdam bulunuyor. Turizm sektörü istihdam açısından Türkiye’nin milli ve stratejik önemli sektörlerinden.

Yağcı, turizm sektöründeki personelin maaşlarının ödenmesi gerektiğini bu konuda sıkıntının  olmamasını, işletmelere vergi ötelemeleri ve hiç alınmamasıyla ilgili tavsiyelerde bulundu. Üçüncü olarak da likidite sorununun çözülmesi için kredi kaynaklarının açılması olduğunu açıkladı.