Yaşanan Coronavirüsünün etkileri yüzünden turizm olumsuz yönden etkilendi. Toplam zararın 7 milyara çıktığından endişelenen turizmciler sektöre yönelin eylem planlarını sundu ve bakanlıktan acil destek beklediklerini vurguladı. 11 Mart günü Türkiye’de ilk coronavirüsü vakasının görülmesinden sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ortak basın açıklaması yaptı.

Yapılan basın açıklamasında ise çıkan kararlardan birinin de turizm sezonunun bir ay ertelenmesi kararı oldu. Bakan Ersoy, yapılan toplantıda 15 Nisan’ın önemli ve hassas bir tarih olduğunu belirterek. Turizm haraketliliğini cezbettirmek yerine geçen yıla göre daha az turistin gelmesinin daha iyi olacağını açıklamıştı. Ersoy yaptığı açıklamada, otelcilerle birlikte konuştuklarını sezon başlangıcının Mart sonu değil Nisan sonu planlamalarını önerdiklerini belirtti. Bu yıl 40 milyar dolar gelir ve 50 milyondan fazla turistin beklendiği turizm sektörünü endişelendirdi. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında 3 milyon 266 turisti ağırlamıştı ve 1.9 milyar dolar gelir elde etmişti. Turizmciler en iyi ihtimaller zararın 7 milyar doları bulabileceğini belirterek destek beklediklerini açıkladı.

Antalya’da otel işletmeciliği yapan Şenay Gürlek, bakanlığın önerisiyle sezon açılışını ertelediklerini ve bu yüzden sektörün endişeli olduğunu, diğer aylar için arz yaratabilme adına fiyatların ister istemez düşeceğini ancak maliyetlerin düşmeyeceğini belirtti. Geçtiğimiz yıl üç ay devlet istihdam desteği sunmuştu. Maaş ve sigortayı 6 ay boyunca devlet karşılamış, bunun bu yılda yapılmasını beklediklerini, elektrik indirimleri, konaklama vergisinin tamamen kaldırılmasını ve en azından bir yıl ertelenmesini ve düşük faizli kredi destekleri gibi beklentilerinin olduğu belirtti. Aynı zamanda 2016 krizindeki gibi operatörlere uçak boş koltuk desteğinin de tekrar uygulanmasını ifade etti.