HIS Traver yeni dönem normalleşme süreciyle ilgili olarak tespit ve tavsiyelerden oluşan İs Seyahateri ve Küresel Seyahat Riskleri ile ilgili olarak bir rapor hazırladı. Covid-19 virüs önlemleri nedeniyle seyahat ve turizm algısıda yeniden şekillendi.

İş seyahatleri ya da kurumsal seyahatlerin, iş amaçlı olarak bir yerden başka bir yere hareket etmekle başladığı ve turizm endüstrisinden ayrı düşünülemeyeceği belirtilen raporda, “Risk yönetim planına sahip ve kriz anında planlarını uygulayabilen işletmeler ayakta kalabilirken aksi durumda ne yazık ki şirketleri bir kaos bekleyebiliyor.” ifadelerine yer verildi.

Rapora göre turizm sektörünün salgın sonrasında konaklama yerlerinde hijyen kuraları yeniden şekillendi. Güvenli ve hijyenik dönemi başlamış oldu.

Yeni süreçle birlikte raporda iyi analizin önemine vurgu yapıldı.  Buna göre pandemi sürecinde değişen hayat tarzı, değişen davranışlar, iniş-çıkışlı psikolojik durumlar analiz edilerek fayda üretmenin turizm için önemli olduğu belirtildi. Raporda, covid-19 virüs salgınının risk faktörlerininde devam edeceği yer aldı. Bu riskler için öngörülerin turizm tesisleri için önemli olduğu belirtildi.

Pandemi sonrası dönemde, seyahat hizmetlerinde proaktif bir yaklaşım sergilemesinin yerinde olacağı vurgulanan raporda, şu ifadelere yer verildi:

“Günümüzdeki olağanüstü durumu göz önüne aldığımızda, turizm şirketlerinin insan ruhundan olduğu kadar, iş ortakları olan diğer sektör şirketlerinin ruhundan da anlaması gerekiyor. Yaşadığımız olağanüstü pandemi dönemi sonrası durgunluk içerisinde olan seyahat kavramı hareketlenecek. Şirketler ara verdikleri iş seyahatlerine devam edecek. Çünkü dünyanın birçok yerinde hemen her sektör, çalışan sayısı fark etmeksizin seyahat ediyor ve işlerinin büyük bir kısmı da seyahat etmeyi gerektiriyor.”

Coronavirus salgınından en çok etkilenen turizm olmuştu. Yeni normalleşme süreciyle birlikte tesislerde çalışmalar başladı. Virüsün yayılmasını önlemek için seyahat yasakları ve izolasyon gibi önlemler alınmıştı.