ETOA yani Avrupa Turizm Birliği turizmin günümüzdeki durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada coronavirüsü nedeniyle küresel bazda turizm sektörünün Körfez savaşı sonrasında en büyük krizi yaşayacağını belirtti.

Coronavirüsünün yarattığı tehdit ve ortaya çıkan irrasyonel korku nedeniyle küresel boyutta iki temel sorun olduğunu ve salgının Avrupa seyahat sektörü içinde büyük sorunlar yaşatacağına dikkat çekti. ETOA CEO’su Tom Jenkins turizm sektörünün körfez savaşı sonrasında büyük zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyledi. Coronavirüsüyle ilgili iki temel problem olduğunu söyleyen Jenkins, grip salgınlarının, coronavirüsü kadar yaygın olmasa da düzenli olaylar olduğunu ve coronavirüsünün bireyler üzerindeki etkisiyle ilgili olarak Çin’den son verilerin ise umut verici olduğunu belirtti. Jenkins aynı zamanda virüsün irrasyonel korku olduğunu ve büyük sorunlara neden olduğunu, bu korkunun son derece mantıksız olduğu kadar da krize neden olacak bir sorun olduğunu belirtirken, belediyelerin dezenfekte edildiğini, insanların hastalıktan korunmak ve yayılmasını önlemek için maske kullandığını, insanların bu virüse karşı olan tepkilerinin 19. yüzyılda yaşanan kolera salgınındakine benzediğini ve insanların ölü güvercinleri bedenlerine sürerek salgından kurtulabileceğini düşünüyordu şeklinde açıklamalarda bulundu.

”Turizm, Körfez savaşından bu yana en büyük krizi yaşıyor”

EOTA CEOSU Tom Jenkins, salgına karşı alınan önlemlerle ve salgın arasında bir dengenin mutlaka kurulması gerektiğini, hükumetlerin ise aldığı olağanüstü önlemlerin korkuyu daha da arttırdığını ve kumasıl paniğin, hükümetlerin politikaları yüzünden ortaya çıktığını ve gelen yolcuya izin verip, giden yolcuyu yasaklamak gibi bir şey olduğu açıkladı. Aynı zamanda coronavirüsün önümüzdeki üç hafta süresince yayılmaya devam edeceğini ve altı hafta sonra ise kademeli olarak ortadan kalkabileceğini belirtti.

Coronavirüsün’den uzak doğuda Çin başta olmak üzere İtalya büyük ölçüde olumsuz yönde etkilendi. Bunun yanı sıra coronavirüsünden etkilenen ülkeler arasında yer alan Fransa, dünyaca ünlü müzesi Louvre’yi iki gündür kapatmaya karar verdi. Müze çalışanları ise sağlık sebebiyle çalışmayı kabul etmemiş ve müzenin kapatılmasına karar verildi. Çin’de başlayan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan coronavirüs salgını Avrupa’da giderek yayılmaya devam ediyor. Fransız yetkililer ise hastalıktan korunmak için önlemler alıyor. Müze, yılda yaklaşık olarak 10 milyondan fazla ziyaretçinin akınına uğruyor.