Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılarak binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs en fazla turizm sektörünü etkiledi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, virüs salgını sonrasında Antalya’nın turizminin yaşadığı durumla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

Antalya’da otellerin bir çoğu kapalı durumda ve 2020 turizm sezonunun ne olacağı ise belirsizliğini koruyor. Sektör yetkilileri ise oda olarak geçen yıl 16 milyon turist sayısının bu yıl 1.5 milyon kadar turiste düşebileceğini tahmin ediyorlar. Turizmde bulunan 700 bin istihdamın 300 binin problemli olduğu ortaya çıkıyor.

ATSO Başkanı Davut Çetin yaptığı açıklamada “Otellerin çoğu kapalı, çünkü 2020 turizm sezonunun ne olacağı belli değil. Sektör temsilcileri Oda olarak bize geçen yıl 16 milyon olan turist sayısının bu yıl 1.5 milyon turiste kadar düşebileceğini belirtiyor. Turizmde sayısı 600-700 bin olan istihdamın 300 bininin sorunlu olduğu görülüyor.

Turizmde havayolu taşımacılığı destekleri THY dışında kalan şirketlere de verilmeli, bu da onların ekonomiye aktif katkılarını sağlar. Asıl kaygımız turizmin çok fazla sektör üstünde etkileyici olması. Hükümetten istihdam, finansman desteklerini artırmasını bekliyoruz. Destekler iyi ama yeterli değil. Ayrıca desteklerin şirketlere aktarılmasında da sorunlar var.

Coronavirüs nedeniyle dünyada binlerce insanın yaşamını yitirirken en fazla vakanın ve can kaybının olduğu ülkeler ise ABD, İspanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Almanya, İran, Irak, Rusya ve Türkiye… Bunun yanısıra coronavirüs tedbirleri kapsamında yaşa bağlı olarak İstanbul’da sokağa çıkma yasağı kısıtlandı. Haftasonu ise büyükşehirlerde yeniden sokağa çıkma yasağı uygulanacak.