UNWTO yani Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü yaşanan covid-19 virüs salgını nedeniyle yılın ilk beş ayında turizmde 320 milyar dolar zarar yarattığını belirtti.

2020 yılının Ocak ve Mayıs ayları arasındaki dönemde ise gelir kaybının 2009 yılında yaşanan küresel mali krizde yaşanan kaybın üç kat daha büyük olduğu ortaya çıktı.

Uygulanan seyahat kısıtlamaları nedeniyle de tüm dünyada yabancı turist sayısında 300 milyon ve %56’lık gibi bir düşüş kaydedildi.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikaşvili “Son veriler turizmi güvenilir hale gelir gelmez yeniden başlatmanın önemini ortaya koyuyor” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü UNWTO, turizmin bazı bölgelerde yeniden canlandığını ve eski haline döndüğünü belirtirken, salgının yeniden hız kazanmasıyla birlikte yeni seyahat kısıtlamalarının olabileceğini ve bu durumunda sektörü daha çok aşağıya çekeceğini açıkladı.

Çin’in Wuhan şehrinde 2019 Aralık ayında ortaya çıkan ve kısa sürede 185 ülkeye yayılarak milyonlarca insanın ölümüne neden olan covid-19 virüs salgını için henüz bir aşı ve ilaç bulunmuş değil. Virüs olumsuz etkisini sürdürmeye devam ediyor. Virüse yakalanmamak için sosyal mesafe ve hijyen kurallarının yanı sıra maske takmak önemli unsurlar arasında yer alıyor. Türkiye ise yeni normalleşme sürecine 1 Haziran itibariyle girmişti. Buna göre restoranlar, kafeler, kuaförler…vb mekanlar sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına uygun olarak dizayn edildi.

Turizm bölgelerindeki tesislerde güvenli ve sağlıklı tatil için sertifikasyon sistemi uygulandı. Buna göre sertifikayı almaya hak kazanan tesisler yaz sezonunu açmış oldu.