Dünyada binlerce insanın ölümüne neden olan coronvirüsü kabusu devam ediyor. Virüsün en çok etkilediği sektör ise turizm oldu. Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği, covid-19 mücadelesine dikkat çekmek için kentteki buğday, lavanta, ayçiçek tarlalarının görüntülerini kullandı. Yapılan klipte “evde kal” uyarısı dikkat çekti.

Dernek başkanı Bülent Bacıoğlu, dünyada, Türkiye’de ve Edirne’de zor günlerin yaşandığını söyledi. İnsanların stresle başa çıkmakta zorlandığını belirten Bacıoğlu, “Bu anlamda travmatik bir süreç yaşıyoruz. İnsanlık ve dünyanın bu beladan, bu virüsten kurtulabilmesi için izolasyonun şart olduğunu söylüyor bilim insanları. Bu anlamda bizler bilim insanlarının, bu günlerde zor şartlar altında fedakarca çalışan sağlık çalışanlarının önerilerine uymak zorundayız.” diye konuştu.

Klip aynı zamanda dernek üyesi olan Yiğit Konaklılar tarafından hazırlandı. Klipte, evde kalmanın gelecek güzel günlere hazırlık olduğuna dikkat çekildi. Mesaj ise Edirnelilere verildi. İnsanların kanola sarısı tarlalarda gezebilmek, lavanta kokulu tarlalarda fotoğraf çekmek ve bu güzel anları yaşayabilmeleri için hazırlanan klip büyük ilgi gördü.

Turizmcilerin ve turizm derneklerinin her zaman insanların gezmesini teşvik ettiğini hatırlatan Bülent Bacıoğlu, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar insanların ziyaret etmelerini tavsiye ettik. Bu anlamda çalışmalar yaptık, görseller ürettik, sosyal medyadan paylaşımlar yaptık, videolar ürettik ve bunlarla insanları gezmeye, turizmin içinde kalmaya teşvik ettik. Ama bu sefer tam tersi mesaj vermek durumundayız.

İnsanlığın, ülkemizin ve Edirne’nin geleceğini daha iyi ve sağlıklı yaşaması için bugünlerde herkesin evde kalması, sabırlı olması, stresle başa çıkma becerilerini kullanması gerekiyor. Arkadaşlarımızla beraber kısa bir video çalışması yaptık. Onları gelecekte güzel günlerin yaşanabilmesi adına bugünlerde evlerde kalmamız gerektiği noktasında motive etmeye çalıştık.”

Coronavirüsünden en çok etkilenen ülkeler sırasıyla şöyle AD, İtalya, İspanya, İngiltere, Almanya, Fransa, Çin, İran, Irak, Türkiye, Rusya… Ülkemizde en çok vaka ve can kaybı ise İstanbul’da yaşanıyor.