Covid-19 virüs salgını pandemi sürecinin ardından 1 Haziran itibariyle yeni normalleşmeye geçen Türkiye’de turizm sezonuda açılmış oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu kapsamda normalleşme sürecine ilişkin olarak yeni bir genelge hazırladı. 81 İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Turist Rehberler Birliği ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne gönderildi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi kapsamına alınan coronavirus salgının yayılmasını önleyici tedbirler kapsamında yeni kontrollü normalleşme süreci aşamasına geçildiği genelgede yer aldı. Salgına karşı verilen mücadelenin sonrasında seyahat ve turizm faaliyetlerinin sağlık bir şekilde yeniden başlatılması öngörüldü. Turizm hizmenin güvenli bir şekilde sürdürülmesi için turist rehberliği hizmetinde açıklanan önlemlerin alınması ve sürekliliğinin sağlanması belirtildi.

Genelgede, virüs belirtileri gösteren tanısı olan veya coronavirus temaslı olan turist rehberleri sağlık kuruluşuna başvuracaklar ve en az 14 gün çalışmayacaklar.

Turist rehberleri ise kişisel hijyen kurallarına uygun hareket etmek zorundalar ve tur boyunca tıbbi maske kullanmak koşuluyla sosyal mesafeye uygun hareket edecekler.

Tura katılan misafirlerden ise son 14 gün içinde var olan kronik rahatsızlıklları, son 14 gün içinde bulundukları yerler ve coronavirüsü geçirip geçirmediklerine dair bilgiler istenecek.

Turist rehberi serbest zamanlar dışında yolcuların yanında bulunmak zorunda, gezi sırasında maske kullanılmasına, maskenin nemlenip, kirlenmesi sonucu rutin olarak değiştirilmesine dikkat edilecek. Kullanılan maskeler ağzı bağlı olarak çöp torbalarına atılacak.

Gezi sırasında ören yerlerinde, müzelerde virüsün yayılmasını önlemek amacıyla yüksek sesle konuşmak ve bağırmak yasaklanacak. Girişlerde koruma tedbirleri konusunda yolcular bilgilendirilecek. Kalabalığı engelleyecek önlemler alınacak ve mesafe kurallarına uyulacak.