Covid-19 virüs salgını nedeniyle dünyada ilan edilen pandemi nedeniyle turizm sektörü büyük kriz yaşamıştı. Virüs salgınından etkilenen ülkelerden biri olan Tunus’un önemli turizm merkezi olan Sidi Bu Said’de 3 aylık durağanlıktan sonra tekrar hayat normale dönmeye başladı.

Tunus’ta virüs önlemleri kapsamında Başbakan İlyas el Fahfah 13 Mart tarihinde sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamasıyla birlikte bir dizi karar almıştı. Alınan bu kararlarla birlikte adeta hayalete dönen kasabada yeni normalleşme süreciyle birlikte camiler, kafeler ve turistik yerler yeniden açıldı. 4 Haziran itibariyle virüs tedbirleri doğrultusunda Tunus’ta turizm sektörü yeniden hareketlenmeye başladı.

Ülkeye 20 kilometre mesafede bulunan ülkenin gözde turizm rotalarından olan ve Akdeniz kıyısında yer alan sahil kasabası olan Sidi Bu Said yeniden normale döndü.

Kasaba mavi ve beyaz binalarıyla dikkat çekiyor. Burada bulunan dükkanlar 3 ay boyunca kapalı kalmıştı. 4 Haziran itibariyle buradaki kafeler ve restoranlarda açılmış oldu.

Uzun süre boş olan sokaklar ve caddeler yeni normalleşme sürecinde yeniden hareketlenmeye başladı. Akdeniz’e karşı çayını ve kahvesini içmek isteyenler ise burada bulunan kafeleri tercih ettiler. Estetik yapısı ve mimarisiyle dikkat çeken kasabaya turistlerin ilgisi büyük.

Kafelerin ve restoranların sahipleri ise virüs önlemlerini unutmadı, virüsle ilgili notlar asılarak, sosyal mesafeye ve hijyene uyulması sağlandı.

1 Haziran tarihi itibariylede Türkiye’de yeni normalleşme süreci başladı. Büyükşehirlere giriş ve çıkış yasakları kaldırılırken, 65 yaş üstü ile 18 yaş altı vatandaşlar 10:00-20:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler.