Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak binlerce insanın ölümüne neden olan covid-19 virüsü nedeniyle turizm büyük kayıp yaşıyor. Corona salgını sonrası ise tatilcileri ise kontorüllü bir tatil bekliyor.

Yunanistan’da Temmuz ayından itibaren tatil için Yunanistan’a gidecek olan turistlerin yanında covid-19 testi ve sağlık raporuyla tatil yapabilecekler. Rapormaları olmayanlar ise Yunanistan’a gelemeyecek. Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theocharis, Yunanistan’a gelecek olan turistlerin güvenliği için bu testlerin zorunlu olduğunu açıkladı.

Yunanistan’da Temmuz ayıyla birlikte turizmin yükselişe geçeceği tahmin ediliyor. Ağustos ve Eylül aylarında yurt dışından gelecek olan turistlerin gelmeye başlayacağını ve bu yıl beklentinin geçen yıla oranla %50 azalacağı öngörülüyor. Yunanistan tur operatörleri ise Avrupa’nın önde gelen acenteleriyle bu konuda irtibata geçti.

Coronavirüs dünyada en çok ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Almanya, Fransa, Çin, İran, Irak, Türkiye, Rusya, Yunanistan başta olmak üzere bir çok ülkeyi olumsuz etkiledi. Türkiye vaka sayısında Çin’i geride bırakırken ölüm oranında diğer ülkelere nazaran azalma sağlayan ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye’de 23-26 Nisan tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bunun yanı sıra yaşa bağlı olarak sokağa çıkma tedbirleri sürüyor. Büyükşehirler ve Zonguldak’a ise giriş ve çıkış yasağı uzatıldı. En çok görülen vakalar ise İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Zonguldak.

65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlara ise sokağa çıkma yasağı uygulanmaya devam ediyor. Virüsün Haziran ayı gibi etkisini azaltacağı ve ikinci bir dalganın ise Ocak’ta gelebileceği öngörülüyor.