Aralık ayında ortaya çıkan Coronvirüs nedeniyle Çin’in ardından İtalya, İspanya, İngiltere, Almanya, Irak, İran ve bir çok ülke zor durumda. Coronvirüs krizi en fazla turizm sektörünü vurdu. İptal edilen rezervasyonlar karşısında endişelenen yerli turizmciler sarı alarmdan, kırmızı alarma geçtiler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 11 ülkeden vizeleri kaldırmış ve tanıtımın yönünü değiştirme kararı aldı. Türkiye’de ortaya çıkan vakalardan sonra Turizm Bakanı Ersoy, sezonu Nisan ayına alınmasını önerdi. Şubat ayını atlatan sektör, Mart ve Nisan ayında da aynı krizi yaşadı. Rezervasyonlar iptal edildi ve doluluklar ise %30’un altına indi. Dünya Gazetesi’nin haberine göre Türkiye’nin tatil yerlerinde coronavirüs krizindeki son durum şöyle;

-TÜRSAB Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu ve Bursa Turizm Platformu Başkanı Murat Saraçoğlu yaptığı açıklamada Coronavirüsün Bursa turizmini olumsuz etkilediğini, son yıllarda Uzakdoğulu turistleri bölgeye çekmek için yapmış olduğu çalışmalar sonuç vermiş ve en çok gelen yabancı turistlerin Çin ve Kore üçüncü sıraya yükselmişti. Ancak salgınla birlikte sayının yok denecek kadar azaldığını, bunun yanında ilk sırada yer alan Ortadoğu ve Arap turistler de ülkelerinin koyduğu giriş-çıkış yasaklarıyla azalmaya başladığını, Bursa’nın yabancı turist konusunda yerli turisti etkisi altına aldığını, şehrin genelinde bir çok otelde rezervasyonların iptal edilmesine neden olduğunu ve insanların tatillerinde yapmış oldukları iş gezilerinde de tedirgin ve kaygılı olmak istemediğini ve yüzden bekleme döneminde olduklarını belirtti.

GÜMTOB Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği Başkanı Ersin Yazıcı ise Haziran ve Temmuz aylarında turizmin güzel geçeceğini düşündüklerini belirtti. Coronavirüsün turizm sektörünü olumsuz etkilediğini, Nisan ayında gerçekleşmesi planlanan ve Bursa turizmi için önemli olan Ortadoğu Fuarı olan Arabian Travel Market ATM coronavirus endişesiyle Haziran sonuna ertelendiğini, kongre ve toplantı organizasyonlarının iptal olduğunu üzülerek öğrendiklerini, Avrupa misafirlerinin ise çok az sayıda geldiklerini, gerek kültür turları gerekse tatil amaçlı gelen turistlerin pek çoğunun turlarını iptal ettiklerini ve bu iptallerin önümüzdeki günler de de devam edeceğini öngördüklerini, fakat Nisan ayının ortasından itibaren havaların da ısınmasıyla virüsün dağılma etkisinin azalacağını düşündüklerini, Mayıs’tan sonra Haziran-Temmuz aylarında turizmin güzel geçeceğini ve turlarını iptal eden turistlerin tekrar turlarla geleceğini düşündüklerini ve bunun 2 aylık zor bir süreç olduğunu ifade etti.

ETİK Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkan Yardımcısı Bülent Süzer ise, İzmir ve Ege’de yaz dönemi turlarının iptal edildiğini, dolayısıyla kazanmadıkları parayı kaybettiklerini, İzmir’de Marble Fuarı’nın ertelendiğini, yeni bütçelemeler yaptıklarını, şu an işten çıkarma, tesis kapatma gibi durumun olmadığını. Coronavirüsün, yerli turizm açısından ise önemli bir fırsat yaratacağını, Kuşadası, Alaçatı, Çeşme gibi yerlerde yerli turizm patlamasının yaşanacağını, asıl sıkıntının ise İstanbul’da olacağını belirtti. Şu an otel dululuklarının %30’a düşmüş olduğunu ifade etti.

DOKTOB Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz Turizm Birliği Başkanı Yücel Okutan ise, Şu an için rezervasyonlarda durgunluk olduğunu ancak aşırı bir iptalin olmayacağını ve bir-iki ay içinde her şeyin normale döneceğini belirtti.

TÜRSAB Türkiye Seyapat Acenteleri Birliği Kuşadası Bölge Temsil Kurulu Başkanı Eda Yurtcan ise, kapıların kapanmasının ardından İran ve Türkiye arasında geçişlerin durduğunu, Mart-Nisan ayları Nevruz tatili sebebiyle İranlıların Türkiye’ye yoğun olarak geldikleri bir dönem olduğunu, İranlı turistlerin ve komşu iller dışında en çok Aydın’ın Kuşadası ve Didim ilçelerini tercih ettiklerini, Aydın’ın en çok İranlı turist çeken dördüncü il Kuşadası’nda Mart-Nisan aylarında İranlılar nedeniyle hareketlilik olurdu. Bu sene böyle bir beklentilerinin olmadığını, bu pazara yönelik çalışan acentalardan elemanlarına ücretsiz izin vermek zorunda kalanlar olduğunu, Nevruz pazarını kaybettiklerini ve diğer pazarlarda ne olacağının hiç kimsenin bilmediğini, Türkiye’de kimsenin yurtdışına gitmek istemediğini, uçakta virüsü taşıyan şüpheli bir kişi olsa bile 15 gün karantinada kaldıklarını ifade etti.

POYD Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca ise Dışişleri Bakanlığı tarafından bu yıl Mayıs ayında ilki yapılması planlanan devlet ve hükumet ile dünyanın tanıdığı isimlerin yer alacağı Antalya Forumu’nun iptal edildiğini, rezervasyonlarda az da olsa iptallerin yaşandığı, Rusya Tur Operatörleri Birliği, Türkiye’ye talep olduğunu fakat %25 düşüş görüldüğü bilgisini verdiğini, Avrupa pazarında ise ciddi düşüşler olduğunu belirtti.

Rock City Turizm ve Seyahat Acentesi sahili ve turizm işletmecisi Coşkun Kırtıl ise, coronavirüsün Kapadokya Bölgesi’ni birkaç yıl önceki kriz günlerine geri götürdüğünü, Kapadokya’nın Haziran sonuna kadar %60-70’e  varan bir kaybı olduğunu, bu panik havası devam ederse yılın ikinci kısmını da kaybedebileceğini ve basında oluşan panik havası sebebiyle yerli turisti de kaybettiklerini ifade etti.

Konya Bölge Temsil Kurulu Başkanı (TÜRSAB) Özdal Karahan ise, Konya’ya özellikle Çin, Güney Kore, İran’dan gelen turist sayasının fazla olduğunu ancak coronavirüsle birlikte kapatılan uçuşlar nedeniyle uçuşların %100 bir kayıp yaşandığını, genel olarak ise Konya’ya gelen turist sayısında %50 civarında bir azalma olduğunu ve coronavirüs nedeniyle de acentaların yurtdışı organizasyonlarda da büyük bir kayıp olduğunu ve iptallerin acentaları etkilediği söyledi.

Güneydoğu Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akyıl (TÜRSAB) ise dünya genelinde turizmi vurduğunu. Ciddi bir şekilde turizmin sıkıntıda olduğunu, etkisinin şimdiden sonra görüleceğini, rakamsal verilerin Mart-Nisan ayından sonra çıkacağını, sezonun çok iyi geçeceğini düşünmediklerini, taleplerin bu süreden sonra düşeceğini ve her yıl 400 bine yakın turist ağırlayan Van’da öncelikle Mart ayında İran’dan gelen 200 bin turistin gelmemesi kent esnafını da kara kara düşündürdüğünü belirtti.

Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı (TÜRSAB) ise, Trabzon’da Ocak ve Şubat aylarında çok fazla olumsuz etkilerini görmediklerini, fakat Mart ayında başta İran’dan ve Azerbaycan’dan Nevruz nedeniyle bekledikleri turistler olmak üzere, Körfez ülkelerinden de gelmekte olan Arap turistlerde iptallerin oluştuğunu, yabancı turist sayısında ise çok büyük kayıpların olduğnu, bu kayıpların Nisan ayına da sarkabileceğini, benzer şekilde iç turizmde de azalmaların olduğunu, fakat önemli olanın turizm sezonuna hazırlıklı girebilmek ve bununla ilgili olarak alınan tedbirler sayesinde 3 aydır ülkede vakalar görülmemiş olması, geçen hafta itibariyle münferit ilk vakanın açıklanması, dünya geneline bakıldığında en az etkilenen ülkelerden biri olduğunu gösterdiğini, bundan dolayı yaz sezonu için oldukça umutlu olduğunu, özellikle iç pazarda ciddi hareketlilik olacağının düşündüklerini, 10 Haziran itibariyle rezervasyonlarda geçen yıldan daha fazla olacağını ümit ettiklerini , şu anda durağanlığın olduğunu ve Ortadoğu’dan bölgemize rezervasyonlarda hareketliliğin yok denecek kadar az olduğunu Mayıs ayıyla birlikte ise artacağını düşündüklerini ifade etti.