Uzun yıllardan beri üniversite bünyesinde yer alarak uygulama oteli olarak kullanılan Tarihi Urfa Evi butik otel oluyor. Harran Üniveristesi Rektörü Prof.Dr.Mehmet Sabri Çelik tarihi binanın yıllardır üniversiteye bbağlı olarak otel olarak hizmet verdiğini açıkladı.

Tarihi Urfa Evi, Akçarlar ailesi tarafından kullanılıyordu bu yüzden Akçarlar Evi olarak da anılıyordu. Tarihi bina harabe bir haldeyken 1993 yılında Harran Üniveristesi tarafından satın alındı ve restore edilerek 12 Ekim 2001 tarihinde Harran Üniveristesi Kültür Evi olarak törenle açılışı yapılmıştı. Ardından evin bitişiğinde bulunan ve 3 asırlık bir geçmişe sahip olan Tenekeciler Evi ise konaklama ve ağırlama yeri olarak kullanılmak amacıyla restore edilmişti. 6 Kasım 2009 yılında Tenekeciler Evi, Harran Üniversitesi Urfa Evi Uygulama Oteli olarak hizmet vermeye başladı.

Camkıranlar Evi ve Özsoylar Evi’nden oluşan otel için yeni bir karar alında ve 1 Temmuz’a kadar hazır hale getirilecek.

Rektör Prof. Dr. Çelik, otelin bu yaz butik otel olarak hizmete sunulacağını duyurarak “Restorasyonu biten HRÜ Akçarlar Uygulamalı otelimizin Üniversitemiz tarafından işletilmesine karar verdik. Şık bir butik otel tarzında döşenecek otelimizi 1 Temmuza kadar hazır hale getirmeyi planlıyoruz.Şehrimizin gerçek bir sanat değerinin hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Balıklıgöl’ün kuzeyinde yer alan otelin özelikle Göbeklitepe Yılı’nın ardından gündeme gelen turizmde barınma sorunu için rahatlık sağlayacağı düşünülüyor.

Tarihi ve kültürüyle Peygamberler şehri olarak anılan,  yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Şanlıurfa’da bulunan Tarihi Urfa Evi butik otel olarak turizme kazandırılacak.