Tarihi Lefke Çarşısı restore ediliyor. Osmaneli Belediyesi tarafından tarihi çarşının restorasyonu devam ediyor. Belediye Başkanı Münür Şahin ise çalışmaları takip ediyor. Burada bulunan konakların restorasyonu ise BEBKA destekleriyle sağlanıyor.

Başkan Şahin, “Yıl sonuna kadar 15 konağın restorasyonunu tamamlayacak olan Osmaneli Belediyesi Tarihi Lefke Çarşısını da yeni şekliyle hizmete açacağız. Burada kaybolmakta olan sanatların ayağa kaldırılacağı bin metre uzunluğunda kesintisiz bir görünüme kavuşacak Lefke Çarşısı turizmde Osmaneli’nin en büyük değerlerinden olacak.

Çarşıda aynı zamnada Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin Osmaneli MYO Aşçılık Bölümü’nünde olması eski Osmanlı yemeklerinide turizme katacağı değerden dolayı buraya olan ilginin artacağı bekleniyor. Buradaki konaklar 100 kapasitelik otele dönüştürelecek böylece çarşı 500 kişiyi aynı anda ağırlayabilecek.

2020 yılı sonunda Osmaneli Korona virüs tehdidini de fırsata çevirerek restorasyonlarını tamamlayıp, turizmde sağlık bakanlığımızın tavsiyeleri sonrası sürpriz bir şekilde alternatif olarak gün yüzüne çıkacak. 2014 nisanından bu yana hızla devam eden Osmaneli de konak restorasyonları, sokak sağlıklaştırmaları, sağlık acısından Prof. Dr. Yunus Söylet İçmeler Tesisleri, sportif organizasyonlar, eğitim toplantıları gibi aktiviteler sonrası yeni bir Safranbolu, yeni bir Beypazarı oluyoruz” dedi.

Bu yıl sonunda hazırlıkların bitmesi bekleniyor. Tarihi Lefke Çarşı’sı coronavirüs nedeniyle etkilenen turizme katkı sağlayacak gibi görünüyor. Bölgedeki tarihi Osmanlı mimarisinin özgün örnekler olması ve otele dönüştürülmesi ve turizme açılacak olması bölgenin tarihi ve kültürel tanıtımı açısındanda önemli bir proje olarak görülüyor.