Ibn Battuta Mall

Ibn Battuta MallBirleşik Arap Emirlikleri Dubai şehrinde bulunmaktadır. Özgün mimarisiyle dikkat çeken alışveriş merkezi bölgenin en özgün ve otantik görünüme sahip bir bina diyebiliriz. Diğer alışveriş merkezleri son derece lüks ve modern bir yapıya sahip olduğu için Ibn Battuta Mall size biraz farklı gelebilir.

Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Ibn Battuta Mall Birleşik Arap Emirlikleri Dubai’de Ibn Battuta Mall

Bina Arap mimarisinin tüm detaylarını barındırıyor. 2005 yılında hizmete açılan alışveriş merkezine yerli ve yabancı turistlerin ilgisi oldukça büyük. Buraya geldiğinizde binadaki tüm bölümleri rahatlıkla görebilir ve gezebilirsiniz. Her bölüm için ayrı bir tema hazırlanmış. Bu temalar ise alışveriş merkezine ismini veren ünlü kaşifin ziyaret ettiği 8 ülkeye ait. Bu özelliği ise yapıyı diğerlerine göre farklı kılıyor. Alışveriş merkezinin yanında müzeyi de andıran bir yer. Burada Çin, Mısır, İran, Endülüs, Tunus adında galeriler bulunuyor. Aynı zamanda binada 270’den fazla mağaza bulunuyor. Alışveriş merkezi 521 metrekarelik bir alanı kapsıyor. 50 restoranı, 21 salonlu sineması bulunuyor. Buraya 10:00-22:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Burj Khalifa

Burj Khalifa, Birleşik Arap Emirlikleri Dubai şehrinde bulunmaktadır. Burası 828 metre yüksekliğinde dünyanın en büyük binalarındandır. 1,5 milyar dolar gibi bir bütçe harcanarak Emaar şirketi tarafından 2004-2010 yılları arasında yaptırılmıştır.

Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Burj Khalifa Birleşik Arap Emirlikleri Dubai’de Burj Khalifa

Üzerine çelik konstrüksiyon eklenen bina betonarme kütleden yapılmış. Yapı, adını Halife Bin Zayid Nahyan’an almış. Binanın tasarımı ve inşasını ise Chicago merkezli olup, Skidmore, Owins and Merrill üstlenmiş. Binanın ilk adı Burj Dubai olarak anılmış. Yapının dışında ve yakınında ise Dubai Çeşmesi bulunuyor. Havuz ve çeşmeleriyle sizleri serinleten bir atmosferi bulunan Burj Khalifa Park’da görülmesi gereken yerlerden biri. Arkadaşlarınızla birlikte binanın 124 veya 148. katlarına çıkıp kenti izleyebilirsiniz. Akşam saatlerinde terasa çıktığınızda ışıltılı manzaraya hayran kalacaksınız. Buradaki devasa yapıların arasında tatilinizi geçirmek istiyorsanız eğer 5 yıldızlı Armani Hotel’i tercih edebilirsiniz.

Atlantis Hotel

Atlantis HotelBirleşik Arap Emirlikleri Dubai şehrinde yer almaktadır. İhtişamlı bir mimariye sahip olan otel 2008 yılında hizmet vermeye başlamış. Otel, Palm Jumeirah’ın dış bölümünde bulunan halkasında bulunuyor. Kaliteli hizmet anlayışı, lüks konaklama ve üst düzey konfor sunuyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Atlantis Hotel Birleşik Arap Emirlikleri Dubai’de Atlantis Hotel

Otelde aquaventure adlı bir de tematik su parkı bulunuyor. Burası Dubai’nin en cazibeli yerlerinden biri diyebiliriz. Buraya her yaş grubundan insan gelip hem eğleniyor, hemde otele konaklamanın keyfini yaşıyor. Bu eşsiz manzara karşısında tatilin bitmesini hiç istemeyeceksiniz. Aynı zamanda çocuklar için özel plajlar ve oyun alanları da mevcut. Dilerseniz 1,2 metre uzunluğundaki su parkında bulunan yunusları ve denizaslanlarını da görebilir ayrıca havuza girip onlarla birlikte yüzebilirsiniz. Hatta balıkları ellerinizle besleyebilirsiniz. Buraya 10:00-18:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Palm Jumeirah

Palm JumeirahBirleşik Arap Emirlikleri Dubai şehrinde bulunmaktadır. Ülkenin mimari yönden en ilginç ve güzel yapılardan biri. Burası esasında bir yapay ada. Burası, Palm Cebel Ali, Palm Deyra ve Palmiye Takımaadaları’nın birer parçasıdır.

Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Palm Jumeirah Birleşik Arap Emirlikleri Dubai’de Palm Jumeirah

Bu üç adanın Hollandalı mühendislerin kontrolünde 2001 yılında yapılmaya başlanmış. 2001 yılında ilk bitirilen ada Palm Jumeriah adasıdır. Adanın kıyı şeridi 520 kilometre uzunluğunda… Adanın ortasında 2 yanda 8 adet olmak üzere 16 kola ayrılan ana bölümleri mevcut. Bu bölümlere bir köprüyle ulaşabiliyorsunuz. Körfezde oluşan akıntıları önlemek içinde deniz altındaki tünellerden Dubai’ye ulaşım sağlanmış. Ada üzerinde konaklayabileceğiniz tesislerde bulunuyor. Bunlar Jumeirah Zabeel Saray,  The One&Only ve Atlantis The Palm’dir. Eğer adrenalin dolu etkinliklerden hoşlanıyorsanız gökyüzü dalışı yapabilirsiniz. Adayı komple görmek istiyorsanız helikopter turuna katılabilirsiniz. Tur 22 dakika sürüyor.

Dubai Aquarium

Dubai AquariumBirleşik Arap Emirlikleri Dubai şehrinde bulunmaktadır. Akvaryum 10 milyon litrelik bir dev su tankına sahiptir. 2008 yılında hizmet vermeye başlayan akvaryuma yerli ve yabancı turistlerin ilgisi çok büyük. Sualtı dünyasına ilginiz varsa eğer mutlaka buraya uğramalısınız.

Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Dubai Aquarium Birleşik Arap Emirlikleri Dubai’de Dubai Aquarium

Burada 33 binden fazla deniz canlısı yaşıyor. Dünyanın en fazla kaplan kum köpekbalıkları burada bulunuyor. Tematik eğlence merkezi olan akvaryumda zamanın nasıl akıp geçtiğinin farkında bile olamayacaksınız. Burası Dubai Alışveriş Merkezi’nin 3 katı kazar uzun diyebiliriz. Akvaryumun 48 kilometre uzunluğunda koridoru bulunuyor. Tabanı ise cam kaplı. Dilerseniz tekneye binerek her tür sualtı canlılarını görebilirsiniz. Dalış yapmayı seviyorsanız eğer kafese girip köpekbalıklarıyla yüzebilirsiniz. Buraya 10:00-02:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Altıncılar Çarşısı

Altıncılar ÇarşısıBirleşik Arap Emirlikleri Dubai şehrinde bulunmaktadır. Burası şehrin en popüler ve en eski pazarlarındandır. Dubai’nin önemli ticaret bölgesi olan Deira’nın içinde bulunuyor. Altıncılar Çarşısı, sebze ve balık pazarıyla Deira Kordon Boyu arasında yer alıyor. Çarşının üstü kapalı ve daha çok altın ticareti yapılıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Altıncılar Çarşısı Birleşik Arap Emirlikleri Dubai’de Altıncılar Çarşısı

Burada 379 dükkan hizmet veriyor. Burada birbirinden güzel tasarımlara sahip takıların görüntüsüne hayran kalacaksınız. Burada satılan bütün ürünler Dubai hükümetinin denetimi altında tutuluyor ve garanti altına alınıyor. Burada kendinize ve sevdiklerinize takı almadan evvel bu konuda bir bilene danışmanızda fayda var böylelikle daha güvenli alışveriş yapmış olursunuz. Çarşı 10:00-22:00 saatleri arasında hizmet veriyor.