İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Koronavirüs Sonrası Dünya: Avrasya Görüşü konulu uluslararası foruma katıldı. Soyer turizm işletmelerine uygulayacakları stratejiyi belirtti.

Soyer, “Hijyen standartlarının iyileştirilmesi, standartların belirlenmesi ve uygulanması için bir Yerel Hijyen Komitesi oluşturacağız” dedi.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Rusya Federasyonu’na bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti Hükümeti ve Rusya Stratejik Girişimler Federal Ajansı’nın ev sahipliğinde “Koronavirüs Sonrası Dünya: Avrasya Görüşü” temalı Birinci Uluslararası Çevrimiçi Forumu’na katıldı.

Forumda covid-19 virüs salgını sonrasında gerçekliğin sınırları ve 21. yüzyılın değişen şartlarında sosyal ve ekonomik kalkınmanın zorlukları görüşüldü. Forumda Soyer’e virüsten sonra İzmir’de turizm sektörünün nasıl geliştirileceği üzerine sorular soruldu.

Soyer, sözlerine şöyle devam etti: “Yerel yönetimler olarak bu etkileri tersine çevirmek konusunda bize büyük sorumluluklar düşüyor. Böylesi kriz dönemlerinde işbirliği daha da önemli hale gelir. Biz de tüm turizm paydaşlarını içeren bir Turizm Koordinasyon Kurulu kurduk. Bu toplantıların ilk çıktılarından biri turizm işletmelerinin hijyen standartlarının iyileştirilmesiydi. Bu standartları belirlemek ve uygulamak için ise bir Yerel Hijyen Komitesi oluşturacağız. Turizm büyük ölçüde güvenlik ve hijyene dayanıyor. Koronavirüs Dayanıklılık Stratejimize paralel olarak küresel salgınla mücadele etmek adına büyük önlemler aldık.” “VİSİT İZMİR MOBİL UYGULAMASINI HAZIRLAYACAĞIZ”

Forum sonrasında turizmde dijitalleşmenin trend olarak devam edeceği ve İzmir’in diğer destinasyonlarla rekabet edebilmesi için şehrin dijital dünyada görünürlüğünü arttırmak için çalışmalara başlanacağı belirtildi. Yeni turizm stratejilerinden biri olan dijital sistemin temelleri atılacak. Bunun için Visit İzmir mobil uygulaması hazırlanacak. Böylece dünyanın her yerinden insanlar bu uygulamayı indirerek İzmir’in tarihi ve doğal yerleri hakkında bilgi alabilecek. Ayrıca şehirde yapılan fuarlarda dijitalleşecek.