Covid-19 virüs salgını nedeniyle durma noktasına gelen turizm sektörü yeni normalleşmeyle birlikte yavaş yavaş canlanmaya başladı. Kuşadası‘nda bulunan turizm acenteli uzun bir aradan sonra tur programlarına virüs önlemleri kapsamında başladı.

Tur şirketleri yeni normalleşmeyle birlikte seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasından sonra yeniden açıldı. İç turizme olan taleplerin açılması sonucu ilk etapta Ege Bölgesi’ndeki turizm merkezleri açılışı yaptı.

Kuşadası’ndan başlayıp İzmir’in Seferihisar ve Urla ilçelerine devam eden rota üzerinde turlar düzenleyen Ege Tur firmasının sorumlusu Murat Yaman, üç ay aranın ardından rezervasyonların yeniden açıldığını ifade etti. Korona virüs tedbirleri kapsamında gezi öncesi otobüslerin dezenfekte edildiğini, yolcuların “Hayat Eve Sığar” kodları ile kontrol edildiğini ve ateşlerinin ölçüldüğünü ifade eden Yaman, 50 kişi kapasiteli otobüslerde sosyal mesafe kurallarına uyularak maskeli 22 yolcu taşındığını kaydetti.

1 Haziran tarihiyle birlikte yeni normalleşme sürecine giren Türkiye‘de turizm sektörü sezonu da açmış oldu. İç turizme talebin yoğun olduğu bölgelerde hareketlilik başladı.

Salgının ardından başladıkları ilk turda ağırladıkları misafirlerin de bilinçli olduğunu gördüklerini anlatan Yaman, “Uğrak verdiğimiz bölgelerde misafirlerimizin ellerini dezenfekte etmelerini istiyoruz. Sağlık Bakanlığının uyarılarını hatırlatıyoruz. Tedbirlere uyulduğu sürece hiçbir risk yok. Tura katılanlar oldukça memnun kaldılar. Turlarımız önlemler kapsamında devam edecek” dedi. Tura katılanlar ise uzun süre sonra tura katılmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek gönül rahatlığıyla geziyi tamamladıklarını dile getirdi.

Yurtdışı uçuşlar ise ilk olarak 15 Haziran‘da Londra için başlayacak. Yeni normalleşmeyle birlikte kafeler, restoranlar, güzellik salonları sosyal mesafe ve hijyen kurallarına göre dizayn edilerek açılışlarını yapmıştı, büyük şehirlere ise giriş ve çıkış yasakları kaldırılmış ve 65 yaş üstü ile 18 yaş altı vatandaşların sokağa çıkma yasağı ise sürüyor.