Turizm denince Avrupa’da ilk akla gelen ülkeler arasında olan İspanya’da covid-19 virüs salgını önlemleri sebebiyle Nisan ayında turist gelmemişti. Paskalya tatilinin Nisan ayında olması hem anakara hem de adalarda geçen yıla nazaran milyonlarca turistin gelmesi bekleniyordu.

Ulusal İstatistik Ofisi’nden INE yapılan açıklamada ekonominin önemli faktörlerinden olan turizm sektörünün geliri bu yılın ilk dört ayında yarı yarıya azaldı. Ocak-Nisan aylarında turizmden 11 milyar 700 milyon euro gelir sağlanırken, önceki yıla göre %48 düşüş gösterdi. Ocak-Nisan ayında İspanya’ya 10 milyon 58 bin turist ziyaret etti. Mart ortasından itibaren ise rakamlar düşüş gösterdi. İspanya’da turizm Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın %12’den fazlasını oluşturuyor. Virüs öncesi İspanya, Fransa’nın ardından en çok tercih edilen ikinci ülke konumunda yer alıyor. İspanya’yı her yıl 80 milyon turist ziyaret ediyor.

Koronavirüs önlemleri kapsamında alınan uçuş yasağı 1 Temmuz itibariyle sona eriyor. Turizm Bakanı Reyes Maroto, Telecinco televizyonuna yaptığı açıklamada, yurtdışından ülkeye gelecek turistlere sağlıklarının güvende olduğunun garantisini vereceklerini söyledi. Bakan “Bu bizim güçlü tarafımız olacak” dedi.

Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre pilot proje kapsamında bazı ülkelerden misafirler ülkeye giriş yapabilecek. Fransa, İskandinav ülkeleri, Almanya gibi ülkeler Temmuz öncesinde İspanya Balear ve Kanarya adalarına girebilecek.

Çin’de ortaya çıkarak 185 ülkeye yayılan virüs nedeniyle binlerce insan hayatını kaybetmeye devam ediyor. Ülkemizde en çok vaka ise İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir ve Zonguldak’da görüldü.