Coronavirüs salgını nedeniyle büyük çapta etkilenen turizm sektöründeki hazırlıklar İtalya’nın gözde tatil rotalarından Sicilya’da da devam ediyor. Salgın sonrasında uçak biletlerinin yarısı ve otel masraflarının da üçte biri karşılanacak.

Sicilya adası covid-19 salgını sebebiyle darbe büyük kriz yaşayan turizm sektörünü yeniden canlandırmak için çözüm yolları üretmeye başladı. Sonbaharda adayı ziyaret edenlerden uçak biletlerinin yarısı ve otel masraflarının üçte biri karşılanacak. 10 Mart günü koronavirüs nedeniyle kapılarını kapatan İtalya’nın turistik adası Sicilya Mart ayından günümüze kadar turizm gelirlerinde 1 milyar Euroluk zarara uğradı.

Sicilya’da sınırlar açıldıktan sonra turistleri çekmek amacıyla teklifler sunulacak. Sicilya’ya gidenlerin uçak biletlerinin yarısı, müze biletlerinin tamamı ve otel masraflarının da üçte biri karşılanacak. İtalya’da virüs kısıtlamaları ise bugünden itibaren hafifleyecek.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede bütün dünyaya yayılan coronavirüs binlerce insanın ölümüne neden olmaya devam ediyor. Virüs vakalarının en çok yaşandığı ülkeler ise ABD, İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya, Fransa, İsveç, İran, Irak, Rusya, Yunanistan ve Türkiye olmak üzere 185 ülkede etkili oldu. Ülkemizde ise en çok vakaların görüldüğü iller ise İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak oldu. İstanbul dışında büyükşehirlere giriş ve çıkış yasağı kaldırıldı.

İstanbul’un virüs riski düşük yerlerden biri olan Adalar’a giriş ve çıkış yasağı ise 1 Haziran’a kadar devam edecek. Türkiye, ABD, İngiltere, Japonya, Fransa, Almanya olmak üzere bazı ülkelerde de aşı çalışmaları sürüyor.