Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan coronavirüs salgını nedeniyle global çapta turizm büyük bir kriz yaşadı.

Çin’in Şanghay şehrinde turistik yerlerin %83’nün yeniden ziyaretçilere açıldı.. Covid-19 salgını nedeniyle kapatılan turistik yerlerin %83’ü açıldı. 5200 otelde hizmete açılacak. Oteller %30 ziyaretçi alabilecek.

Yöneticiler ve mekan sahipleri popüler yerlerde, girişlerde ve dar sokaklarda kalabalıkların oluşmasını engellemek amacıyla misafir akışı kontrol edilecek. Turistik yerlerde ise güvenlik devriyeleri arttırılacak ve sosyal mesafeye uymaları konusunda uyarılacaklar.

Coranavirüs pandemisi nedeniyle tüm dünya eve kapınırken bütün ülkelerde önlemler alınmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra bir çok ülkede kısmi olarak sokağa çıkma yasağı düzenleniyor. Türkiye’de ise 1 Mayıs’tan itibaren Pazartesi gününe kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bunun yanı sıra bayramın birinci günü de sokağa çıkma yasağının olması düşünülüyor. Büyükşehirler başta olmak üzere Zonguldak’a da giriş ve çıkış yasağı devam ediyor. Bununla beraber bayramın ilk günü tüm yurtta sokağa çıkma yasağı çıkabilir. Vaka riskinin olmadığı Adalar’a ise giriş ve çıkışlar 31 Mayıs’a kadar yasaklandı. İkametgahı olanlar giriş ve çıkış yapabilecek. Yazlıkçılarda kaymakamlıktan alacakları izin belgesiyle gelebilecekler.

Virüs salgınının en çok görüldüğü ülkeler ise ABD, İtalya, İspanya, İran, Çin, İngiltere, Almanya, Fransa, Türkiye, Rusya, İsveç, Irak başta olmak üzere bütün ülkelerde etkili oldu. Türkiye’de ise vaka sayıları en çok İstanbul, İzmir, Kocaeli, Ankara ve Zonguldak’da ortaya çıktı.