Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak hızla dünyaya yayılan ve binlerce insanın ölümüne neden olan Coronavirüs Türkiye’yi de olumsuz yönde etkiledi.

Coronavirüs vakalarının ve can kaybının en fazla görüldüğü İstanbul’da ise giriş ve çıkışlar yasaklandı. Salgının hızla ilerlediği ilçeler ise Esenler, Bayrampaşa ve Gaziosmanpaşa olurken, salgının az olduğu ilçeler, Şile, Adalar ve Silivri oldu.

Coronavirüs tedbirleri kapsamında 31 ile giriş ve çıkış yasağı virüsün kuluçta süresinden önce başlamıştı. Coronavirüsün kuluçka süresi ise 12 Nisan Pazar günü sonar eriyor. Virüsün yayılmasında bir gerileme görülmediği takdirde büyükşehirlerde önlemler dahada sıklaşacak. Sert uygulamaların gündemde olma ihtimali var.

12 Nisan Pazar günü virüsün kuluçka süresi doluyor o güne kadar azalma olmazsa şayet büyükşehirler başta olmak üzere yeni önlemler gündemde olacak.

31 şehre yapılan sokağa çıkma yasağının sonuçları hükümetle yapılan toplantılarda değerlendirildi. Virüsün %60’nın İstanbul’dan Anadolu’ya yayıldığı ve küçük illerdeki vaka sayısının 12 Nisan tarihi için önemli olduğu açıklandı.

Uzmanlar ise virüsün gerilemesini tahmin ederken şayet böyle bir sonuç alınmazsa büyükşehirler başta olmak üzere bir çok yerde yeni önlemler alınması söz konusu olacak.

Alınacak önlemler arasında enerji, gıda, sağlık gibi sektörler haricinde sokağa çıkma yasağı getirilecek ve şehirlerde karantina uygulaması yapılacak. Pazar yerleri ise tamamen kapatılacak veya belli yerlere izin verilmesi ise tartışılan konular arasında yer alıyor.

Kamu kurumlarında ise esnek çalışma tamamen sonlanabilir. Bunun dışında maske kullanımı sıklaştırılacak, marketlerin girişinde zorunlu olarak maske dağıtılacak, maskesiz dolaşanlara ceza kesilecek. Park ve sokaklarda ise gruplar halinde dolaşanlara güvenlik güçleri müdahale edebilecek.

Önlemler arasında Sağlık Bakanlığı tarafından dijital telefonla takip sistemi getirilecek. Bunun ihlal edilmesi halinde ise farklı önerilerde incelenecek. Bu kişilerin ise özel alanlarda karantinaya alınması düşünülüyor.