Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyayı etkisi altına alarak, binlerce insanın ölümüne neden olan Coronavirus tedbirleri kapsamında bazı oteler sağlıkçılara bedava kapılarını açmıştı.

Sağlıkçıların bu zorlu süreçte mücadele ettiklerini göz önünde bulunduran otel sahipleri onların şartlarını daha da kolaylaştırmak için otellerinde ücretsiz olarak konaklamalarını sağladı.

Dünyada yaşanan covid-19 pandemisinde hastaneye dönüştürülen oteller sırasıyla şöyle;

Divan Hotels

Koç Holding bünyesinde yer alan Divan Grubu, Divan İstanbul City ve Diva İstanbul

The Marmara Hotel

Taksim Meydanı’nda bulunan otellerin odaları bölgeye yakın hastanelerde çalışan sağlık görevlilerine tahsis edildi.

Nan Otel

Fatih ilçesinde bulunan otelin müdürü Abdullah Yücesoy otelini sağlık çalışanlarına açtı. “Sağlık çalışanlarının yanındayız, onları alkışlıyoruz. Bu süreçte elimizi taşın altına koyup ülkemize nasıl bir fayda sağlayabiliriz diye düşündük. Otelimizin bir bölümünü, gecesini gündüzünü feda eden sağlık çalışanları arkadaşlarımıza tahsis etmeye karar verdik. Kalacak yer problemi yaşayan sağlık personeli arkadaşlarımızı otelimize bekliyoruz” demişti.

Corner Hot Ortaköy

Ortaköy’de bulunan Corner Hot Ortaköy Hotel, coronavrirus tedbirleri kapsamında sağlık çalışanlarına kapılarını açmıştı.
“Sağlık personelleri, toplum sağlığı için riskli çalışma şartlarında, yoğun emek sarf ediyor. Evlerinde risk grubunda olan aile bireyleri, yakınları olabileceğini unutmamamız gerekir. Toplum sağlığı için kendi hayatlarını riske atan sağlık çalışanlarına, Covid-19 virüs bulaşımını önlemek amacıyla, Ortaköy’de bulunan butik otelimizde hiçbir bedel talep etmeksizin konaklama imkanı sunulacaktır. Bu bağlamda Eyüp Devlet Hastanesi ile irtibata geçilmiştir.” şeklinde açıklama yapılmıştı.

Grand Hyatt İstanbul 

Doğuş Grubu bünyesindeki Grand Hyatt İstanbul’da sağlık çalışanlarına kapılarını açan oteller lisetsinde yer altı.

Demir Otel 

1963 yılından beri Diyarbakır’da faaliyetini sürdüren 4 yıldızlı otel yönetimi, İl Sağlık Müdürlüğü’ ile Tabip Odası Başkanlığı’yla yapılan ortak anlaşmada sağlık çalışanlarına kapılarını açtı.

Etimesgut Hotel 

İstasyon Mahallesi’nde yer alan otel, Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi’nde çalışan sağlık personeli için ücretsiz konaklama sağladı.