Covid-19 virüs salgını nedeniyle global çapta büyük kriz yaşayan turizm sektöründe yavaş yavaş hazırlıklar tamamlandı ve çalışmalara başlandı. Ülkemize en fazla gelen Rus turistlerde bir an önce Türkiye’de tatil yapmak için hazırda bekliyor.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin ise aşamalı olarak turizm sezonunu açmaya başlayacaklarını belirtirken, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ise salgın sebebiyle kısıtlamaların büyük bir bölümünün kaldırılacağını açıkladı.

Yardımcıları ile yaptıkları bir toplantıda konuşan Mişustin, “Tatil sezonunu aşamalı olarak açmaya hazırız. 1 Haziran’da tıbbi lisansı olan birçok sanatoryum yeniden faaliyet göstermeye başlamıştı” dedi.

Sergey Sobyanin yaptığı açıklamada 1 Temmuz tarihine kadar kısıtlamaların aşamalı şekilde kaldıralacağını belirtti. Böylece Rusya’da kısıtlamaların büyük bir bölümü kaldırılmış olacak.

Sobyanin, “Hijyenle ilgili kısıtlamalar, insanların kendini korumasına ilişkin kısıtlamalar kalacak ve bu süre kesinlikle bir ayla sınırlı olmayacak. Ancak hayatın normal işleyişine geri dönülecek. Buna restoran, kafe, otel, turizm sektörü, fitness merkezleri, düğünler vesaire dahil. Tüm bunlara aşamalı olarak dönüş yapılmalı” dedi.

Virüs nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektörü havaların ısınmasıyla birlikte uzun süredir evlerinde izolasyon halinde olan halkın tatile gitme isteğide göz önünde bulundurularak bir çok ülkede virüse karşı alınan kısıtlamalar kaldırıldı ve tatil sezonu başladı. Türkiye’de ise kısıtmalar 1 Haziran itibariyle son buldu, yurtiçi uçuşlar başlarken, yurtdışı uçuşlarda ise ilk Londra’ya yapılmış olacak. Bunun yanı sıra büyükşehirlere uygulanan giriş ve çıkışlar yasaklanırken 65 yaş üstü kişilerin şehirlerarası yolculuk yapabilmeleri için gidecekleri yerde 1 ay kalmak şartıyla izin belgesi alması gerekiyor.