Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR’dan yaşanan İdlib krizinin ardından bu gerginliğin turizme nasıl yansıyacağına dair açıklama yapıldı. ATOR Başkanı Maya Lomidze, yaşanan gerginlik yüzünden güzergahın kapatılmasına rağmen Türkiye’nin Rus  turistlerin en çok tatil yaptığı bir yer olduğunu söyledi.

Lomidze, Türkiye’nin rezervasyon dinamiklerinin yüzde 40’lık bir düşüş olduğunu ve Rus tur operatörlerinde ise tercih edilen bir numaralı yer olduğunu ve başka bir güzergahın Türkiye’nin yerini almasının zor olduğunu ifade etti. Ator Başkanı Lomidze, Türkiye güzergahının Rus turistler için kapatılması durumunda bunun kaybettiren bir senaryo olduğunu, Rusya’dan Türkiye’ye geçtiğimiz yıl 6 milyon turist gelmişti ve Rus pazarının olmamasının onlar için iyi olmayacağını ve Rusların Türkiye dışında başka bir yere tatile gidemeyeceğini, başka bir alternatifin Türkiye’nin yerini almasının zor olduğunu belirtti.

Dün Erdoğan-Putin görüşmesinin ardından alınan ateşkes kararından sonra yumuşayan ilişkilerin turizme ve ekonomiyi olumlu yönde etkileyeceği düşünülüyor.