Covid-19 virüs salgını nedeniyle dünyada bütün ülkeler virüs önlemlerini almaya devam ediyor. Son aylarda vakaların ve vefatların arttığı Rusya, sınırlarını yabancı ülke vatandaşlarına kapalı tutmaya devam kararı aldı.

Rusya Federal Havacılık Kurumu Rosaviatsiya’nın yaptığı açıklamaya göre virüs nedeniyle Rusya’da uygulanan uluslararası uçuş yasağı 1 Ağustos’a kadar uzatıldı. Rusya Federasyonu, sınırların kapatılmasını 31 Temmuz saat 23:59’a kadar sürecek.

Virüs salgını nedeniyle charter uçuşları yasak ve ülkeye giriş ve çıkışlarda tamamen de yasak demek. Kargo, posta, insani uçuşlar, tahliye seferleri ve servis gibi uçuşlar Rusya’ya iniş yapan transferler ise hükümetin kararıyla istisna olarak tutuldu.

Yayınlanan bu haber öncesinde ise THY olmak üzere uluslararası havayolu şirketleri Rusya’ya tarifeli seferlere 15 Temmuz’da uçuşlar başlayacaktı.

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan covid-19 virüs salgını nedeniyle global çapta kriz yaşayan turizm sektörü Türkiye’de 1 Haziran itibariyle yeni normalleşme sürecine girmesiyle hareketlenmeye başladı. Kuaförler, kafeler ve restoranlar ve turizm tesisleri hijyen ve sosyal mesafe kurallarına göre dizayn edilerek hizmet vermeye başladı. Bunun yanı sıra turizm sektöründe sertifikasyon sistemiyle hizmet vermeye devam ediyor. Sertifika alanlar sezonu açarken, alamayanlar ise sezona başlayamayacaklar.

Türkiye’de virüs salgınındaki vakaların artması nedeniyle 47 şehirde maske takma zorunluluğu getirildi. Maske takmayan kişilere ise ceza kesilmeye devam ediliyor. Covid-19 virüsüyle ilgili yapılan aşı ve ilaç araştırmaları ise devam ediyor. En son Oxford Üniveristesi bir aşı geliştir ve insanlar üzerinde yapılan ilk deneme sonuçları olumlu olarak belirtildi. Aşının daha sonraki denemeleri de olumlu sonuçlandığı takdirde Ocak ayından itibaren tüm dünya ülkelerine gönderilecek.