Çin’in Wuhan kentinden çıkıp bütün dünyaya yayılan covid-19 virüsü en çok turizm sektörünü etkiledi. Rusya Başbakanı Mihail Mişustin covid-19 salgınından etkilenen sektörlere 2.6 milyar ruble yani 33.3 milyon dolar pay ayrılacağını bildirdi.

Mişustin, tarizm, yemek sektörü, hava taşımacılığı, spar ve eğitim öncesi alanlarda istihdamı korumak ve desteklemek için 33.3 milyon dolar sağlanacağını duyurdu.

“Bütçe fonlarıyla, kredi kuruluşlarının en çok etkilenen sektörlerin küçük ve orta ölçekli işletmelerinin acil ihtiyaçları için verilen kredi gelirlerindeki düşüşü telafi ediyoruz. Daha önce verilen kredilerin yeniden yapılandırılması imkanını genişlettik ve çalışanların maaşlarını ödemek için imtiyazlı kredi alma şartlarını basitleştirdik. Etkilenen şirketler kredi ödemelerini altı ay erteleyebilecek. Ayrıca, faiz ödemelerinin üçte biri federal bütçe tarafından üstlenilecek.”

Tüm dünyayı etkisine alan ve binlerce insanın ölümüne neden olan virüs nedeniyle bir çok sektör internet üzerinde online yayınlarını yaparken, bir çok kişi de homaoffice uygulamasına geçti. Dünyada 2 milyonu aşkın coronavirüs vakası bulunuyor. En çok can kaybı ise Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşandı. Ardından İtalya, İspanya, İngiltere, Almanya, Fransa, Çin, İran, Irak, Türkiye, Rusya takip ediyor. Bir çok ülke sokağa çıkma yasağı uygularken, Türkiye’de karantina önlemlerine devam ediyor.  Türkiye’de en çok vaka sayısı İstanbul, İzmir ve Ankara’da bulunurken virüs tüm illere yapılmış durumda. Dünya sağlık örgütünün yaptığı yeni açıklamada ise maske takılmasının şart olduğu öne sürüldü.