Covid-19 virüs salgını sürecinde büyük kriz yaşayan turizm sektörü yeni normalleşme süreciyle birlikte hareketlenmeye başladı. Dünyanın yavaş yavaş normalleşmeye başladığı şu günlerde turizmde de yeni rezervasyonlar gelmeye başladı. Temmuz ayında doluluğun %70 olacağı tahmin ediliyor.

Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Birliği Başkanı Taceddin Özden, Türkiye’deki otellerin Turizm Bakanlığı’nın sağlık turizm sertifikasına göre hazırlıkların sürdüğünü açıkladı. Ülke genelinde bütün oteller yoğun bir hazırlık sürecine girdi ve işletmeler açılış için sezona hazır bir moda girdi.

Vatandaşların gönül rahatlığıyla tatillerini yapabileceğini bildiren Özden, “Onların huzurlu, sağlıklı ve güvenli bir şekilde tatillerini geçirmesi için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Zaten oteller, yıllardır sağlık ve hijyen kurallarına uygun çalışmalar yapan, gıda mühendisleri çalıştıran kurumlardı. Dolayısıyla bu durumda en deneyimli ve en hazırlıklı sektör, oteller oldu. Bu sürecin bizim için gayet rahat geçeceğini düşünüyorum.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla birlikte hazırlanan tesisler pandemi nedeniyle peresonelin virüsle ilgili olarak eğitim aldığı ve yurtdışından sezon öncesi yapılan rezervasyonların Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim aylarında ise iptallerin az oluduğu açıklandı.

“Dünya normalleştikçe, insanlar bu korkuyu attıkça yeni rezervasyonlar da yavaş yavaş gelmeye başladı. Temmuz ayından itibaren rezervasyonlarda bir hareketlenme başlar. Ağustos, eylül ve ekim aylarında artarak devam eder. Nisan ve mayıs ayında gelemeyenlerin bir kısmı, bir sonraki seneye aktardılar. Bir kısmı da bu yılın temmuz ve ağustos ayına ertelediler. Şu anda İngiltere, Almanya, Hollanda ve Balkan ülkelerinden rezervasyonlar geliyor. Şöyle bir avantajımız var; temmuz ayında hızlı bir normalleşme olursa bu ay ve ağustos yüksek sezonlar olacak. Otellerin dolu, fiyatların yüksek olduğu ve otellerin iyi para kazandığı dönemler. Kayıpların birçoğunun bu dönemde kapatılabileceğini düşünüyoruz. Tabii birçok kaybımız oldu. Bunu bu sene kapatmamız mümkün değil. Temmuz ayında yüzde 70’lik bir doluluğun iyi bir başlangıç olabileceğini düşünüyorum.”

Tesisler sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına uygun olarak hazırlandı ve bir çok otelin %100 kapasiteyle sezonu geçirebileceği öngörülüyor.