Yaşanan coronavirüs etkisi nedeniyle sınırların kapatılması yurtdışı uçuşlarının iptaline neden olmuştu. Turizm İstişare Kurulu, virüsün yayılması yüzünden Türkiye turizm sektörünün olumsuz yönden etkilenmesine neden olduğunu ve ileri tarihli rezervasyonların ileri boyutlara ulaştığını açıkladı.

Kurul, sektörün bu durumda azami olarak etkilenmesi için SGK, KDV, muhtasar gibi ödemelerin yıl sonuna kadar ertelenmesini ve aynı zamanda Eximbank ve diğer bankalardan uygun şekilde kredi sağlanması, ve kredi taksitlerinin de faizsiz olarak yıl sonuna kadar ertelenmesi içine alan bir eylem planı yapacaklarını belirtti. Turizm İstişare Kurulu’nun yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la Ankara’da bir araya gelineceğini ve virüsün Türkiye turizmine etkilerini ele alacaklarını açıklayarak yaşanan bu durumdan daha az bir şekilde etkilenmesi için Eylem Planı önerisini Ersoy’a iletildiğini ifade etti.

Eylem Planı içinde, KOBİ desteklerinin arttırılması, KDV, Muhtasar, SGK gib demelerin yıl sonuna kadar ertelenmesini, turizm endüstrisinde istihdam desteklerinin arttırılması, sektör işletmelerinin başta tur operatö, yeme-içme sektörü ve konaklama olmak üzere nakit akışını teminen ve teminatsız uzun vadeli olarak KGF kaynaklı Eximbank ve diğer bankalardan uygun şartlarda kredi sağlanması ve var olan kredi taksitlerinin ise faizsiz bir şekilde yıl sonuna kadar ertelenmesini talep etti.

Yapılan açıklamada aynı zamanda yurtiçi turizmini destekleyecek rezervazyon arttırıcı önlemlerin gözden geçirilmesi, tur operatörlerine ve de uçak firmalarına destek verilmesi, konaklama vergisinin 2020 Kasım sonuna kadar ertelenmesini, su, atık, gaz, enerji gibi maliyetlerin azaltılması yönünde teşviklerin uygulamaya alınmasının da talep edildiğini söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un tedbirlerin alınarak uygulanması konusunda gerekli planlamanın yapılacağını açıkladı.