Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin turizmle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bir çok ülke ve Türkiye, Rusya’nın sınırlarını açmasını beklerken, Vladimir Putin’den turizmle ilgili önemli bir açıklama geldi.

Havayolları başta olmak üzere ulaşım sektörünün coronavirus salgını yüzünden yaşadığı sorunların ele alındığı tele konferansta konuşan Putin, “uluslararası turizmin fiilen durduğunu” vurguladı.

Putin, dış turizm için zamana ihtiyaç oluğunu açıklarken, yetkililerden uluslararası taşımacılık yerine iç pazara yönelmelerini söyledi. Putin, iç turizmin geliştirilmesi ve ulaşımın desteklenmesi için bölgeler arası taşımacığılın iyileştirilmesi için kullanılmasını istedi.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, bölgesel yönetimlere ve her türlü taşımacılık sektöründe destek sağlamak için çalışma talimatı verdi.

Coronvirüs salgını nedeniyle turizmde durma noktasına gelen bütün ülkeler buna yönelik olarak önlemler ve iyileştirmeler konusunda hazırlıklarına hızla devam ediyor. Türkiye’de ise virüs önlemleri kapsamında tesislere sertifikasyon şartı getirilecek. Buna göre hijyen kuralları, açık büfenin, sosyal mesafenin korunması, dezenfektan uygulanması…vb uygulamalara göre hareket eden tesislere sertifika verilecek ve buna uyanların tesisleri sezonda açılacak.

Coronavirüs dünyada binlerce insanın ölümüne neden olurken 185 ülkede etkili oldu. Vakalar en çok ABD, İspanya, İngiltere, Fransa, İtalya, İran, Çin, Irak, Kore, Belçika, Almanya, Rusya, Türkiye, Yunanistan gibi ülkelerde yaşandı. Türkiye’de 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı devam edersen her Pazar günü üç saat olmak şartıyla yürüyüş izni verildi. Bunun yanı sıra bayramın birinci günü sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.