Tarihi, kültürü, binlerce yüzyıl önce kurulmuş, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, etkileyici yeşil doğası, bol oksijenli havasıyla, yaylalarıyla, ırmaklarıyla, şelaleleriyle ünlü Rize’ye mutlaka gitmelisiniz.

Özellikle Temmuz ve Ağustos sıcaklarında Rize’nin en güzel yaylasında tatil yapmak iyi bir fikir olacaktır. Doğanın içinde, huzurlu, keyifli bir kaç gün geçirmenin dinginliğini yaşayacaksınız. Rize’nin en güzel yaylarından biri olan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Pokut Yaylası, Çamlıhemşin’in 2025 metre yüksekliğinde kurulmuş güzel bir yayladır.

Pokut Yaylası'nda Serinleyin İlçeye 21 kilometre uzaklıktadır. Ancak engebeli bir yapıya sahip olduğu için yürümek biraz uzun sürebilir yani ulaşımın zor olduğunu belirtmekte fayda var. Yaylaya yolculuk yaklaşık araçla  2 saat sürebiliyor. Aracınız yoksa eğer yolculuğunuz 4 saati bulabiliyor.

Karadeniz’in muhteşem güzellikteki doğal güzellikleri içinde bulunan Pokut Yaylası “rüzgarlı vadi” anlamına gelmektedir. Yaylanın 200 yıl önce kurulduğu tahmin ediliyor. Burada 75 tane ev ve bir de konaklama yerleri bulunuyor.

Yaylada yeşilin her tonunu görmek mümkün. Cennetten bir köşe diyebiliriz. Doğanın rengarenk görselliğine şahit olmak istiyorsanız eğer Haziran ve Ekim aylarında gelebilirsiniz.

Aileniz veya arkadaşlarınızla beraber çadırınızı alıp burada doğanın kucağında unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz. Öğlenleri piknik ve mangal yapabilir, trekking, yürüyüş, rafting gibi doğa sporlarını yapabilirsiniz. Dilerseniz buradaki ahşap tesislerde kalabilirsiniz.

Yayla, dağların yamaçlarına konumlanmış olan ahşap evleriyle de dikkat çekmektedir. Sabahları köy kahvaltısı eşliğinde güneşin doğuşunu izleyebilirsiniz. Akşamları da kahvenizi yudumlayarak gün batımını izleyebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Yeşilin her tonunu barındıran bölgede sarı, mor, kırmızı, pembe bir çok çiçeğin güzelliğine şahit olacaksınız.

Yayla turizminin önde gelen şehirlerinden olan Rize’de bir çok tarihi ve kültürel yerlerde bulunmaktadır. Pokut Yaylası’nda uyumanın, dinlenmenin huzurunu hissedecek ve tatilinizin bitmesini hiç istemeyeceksiniz.

Açık büfe ve restoranın bulunduğu yaylada yeme-içme deyince en meşhur yemekleri ise mısır ekmeği, kaymaklı muhlama, balık, organik sebze, et çeşitleri, çay, pazı, kiraz, kavrulmuş turşular, cohala çorbası, ısırgan otu, kaymaklı ketedir. Mutlaka bu lezzetlerin tadına bakmalısınız.

Rize’de tatilinizi noktalamadan önce bölgeye özgü hazırlanmış olan organik ve otantik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

rize uçak biletiRize ucuz uçak bileti

Rize otelleri Tatil City’de.. Rize’den otel seçerken uygun ve kaliteli olanları seçmeye özen gösterdik. Ayrıca, ucuz tatil fırsatı arayanlara bir tüyo.. Uygun fiyatlı Rize uçak bileti web sitemizde!..

Rize’de yapılacak şeyler

Rize’ye gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Rize’de Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Rize gezi rehberi hazırladık.