Rize’nin en eski yerleşim birimlerinden olan Pazar, il merkezine 38 kilometre mesafede yer almaktadır. Engebeli bir araziye sahip olan ilçede, derin vadiler bulunmaktadır. Her mevsim yağış alan Pazar’da, yaz ayları serin, kış ayları ise yoğun yağışlı ve nemli yaşanmaktadır. İlçe ekonomisi ağırlıklı olarak çay tarımı üzerine şekillenmiştir. Eskiden ilçede bolca yetiştirilen mısır ve hayvancılık faaliyetleri günümüzde daha az yapılmaktadır. Son yıllarda kivi meyvesinin de yaygın olarak yetiştirilmeye başlandığı Pazar’da, Çaykur’a ait üç, özel sektöre ait dört tane çay fabrikası mevcuttur. Çayın yanı sıra deri ve kereste sanayinin de yaygın olduğu ilçede, mobilyacılık gelişmiş bir sektördür. Bir dönem puro tütünü de yetiştirilen bölgede, son yıllarda bu üretim sona ermiştir. Pazar’ın ünlü faaliyetlerinden biri olan Kadınlar Pazarı, meyve-sebze pazarının girişinde yer almaktadır. Her pazartesi ve perşembe günleri kurulan bu pazarda, kadınların kendi üretimleri olan tereyağı, peynir, minci gibi gıdalar ve meyve, sebze, fide gibi ürünler satılmaktadır.

Milattan Önce 64 yılında kurulan Pazar’ın kurucusu, Roma Konsulü Pompeius’tur. Latincede akıl, güzellik ve hikmet manasına gelen Athena adıyla kurulan yerleşim yeri,  Yunanlı tarihçi ve filozof Fılavinus Arrianus yazılarında da geçmektedir. Arrianus, Pazar’la ilgili olarak Yunan tanrıçası Athena’nın tapınağının bu bölgede olduğunu yazmıştır. Uzun yıllar boyunca Roma’ya bağlı kalan Pazar, geçit vermeyen dağlara sahip olduğu için istilacılarından kurtulmuştur. Burası tarihsel süreç içerisinde Yunanlılar, Gürcüler, Mergeller ve Ermeniler için bir sığınak görevi görmüştür. Bölgenin Müslümanlığı kabul etmesi 1054 yılında olmuştur. Pazar, 1864’te ilçe olmuştur. İlçede 1916’da yaşanan Rus işgali, 1918’de sona erdirilmiştir. İlçenin Athena olan ismi ise 1928 yılında Pazar olarak değiştirilmiştir.

Pazar’a nasıl gidilir?

Rize il merkezine 38 kilometre uzaklıkta bulunan Pazar, pratik ulaşım olanaklarına sahiptir. İlçenin Rize-Hopa devlet karayolu üzerinde olması, ulaşımı büyük oranda kolaylaştırmıştır. Ancak Melyat bölgesinde sıkça yaşanan heyelanlar nedeniyle trafik güvenliği bazen tehdit altına girmektedir. Rize il merkezinden Pazar ilçesine gün içinde karşılıklı düzenlenen minibüs seferleriyle ulaşım sağlanabilmektedir.

Pazar’da doğa sporları

Rize’nin Pazar ilçesi doğa sporlarına uygun bir coğrafyaya sahip olmasına rağmen bu potansiyel yeterince değerlendirilememiştir. İlçedeki parkurlarla ilgili çalışmalar son yıllarda artmaktadır. Ancak son zamanlarda yapılan spor şenlikleri Pazar ilçesinde bir hareketlilik yaratmaktadır. Yaz aylarında yapılan şenlikler kapsamında, Kaçkar Dağları, Avusor Yaylası ve Büyükgöl’e doğa yürüyüşleri düzenlenmektedir. Pazar’da doğa yürüyüşleri için en çok tercih edilen parkur, Pazar ile Hemşin ilçeleri arasında yer alan 14 kilometrelik rotadır. Ayrıca ilçe sınırlarında yer alan yayla ve köyler, engebeli yapıları nedeniyle dağcılık ve tırmanış sporları için uygun ortamlar sunmaktadır.

Pazar’da gezilecek yerler

Kız Kalesi

Pazar’da gezilebilecek yerlerin başında gelen Kız Kalesi, ilçe merkezinin batısındaki yarımada üzerinde yer almaktadır. Kara ile bağlantısı kesilen kale, kayalık bir zemin üzerinde inşa edilmiştir. Duvarları yedişer metre ölçülerinde olan kalede muazzam bir taş işçiliği dikkat çekmektedir. Giriş kapısı batıda olan Kız Kalesi’nin güney surları yıkılmış durumdadır. Kesin olarak kimler tarafından yapıldığı bilinmemekle birlikte kalenin 13 veya 14’üncü yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Rivayete göre kale, bir Rodos şövalyesi tarafından bir prenses için yazlık olarak yaptırılmıştır. Kalenin ismi de buradan gelmektedir. Osmanlı döneminde de kullanılan kale görülmeye değerdir.

Cihar Kale

Karadeniz kıyısından yedi kilometre içeride, Yücehisar köyünde bulunan Cihar Kale, eski İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır. Ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı tam olarak bilinmeyen kalenin, 13 ile 14’üncü yüzyıllar arasında, Trabzon Pontus İmparatorluğu döneminde inşa edildiği tahmin edilmektedir. Kale surlarının taş işçiliğinde titizlik pek yoktur. Plan olarak yuvarlak olan kaleye, kuzeydoğuda yer alan kapıdan girilmektedir. Kalenin ortasında daire planlı bir kale mevcuttur. Kalenin Hemşin Vadisi’ni kontrol etmek amacıyla yapıldığı sanılmaktadır.

Yücehisar Camii

Pazar ilçesine bağlı Yücehisar köyünde yer alan cami, bir medrese ile birlikte 1799 yılında inşa edilmiştir. Ayşe Hanım’ın yaptırdığı bu kargir camiye kuzeydeki medreseden iki kapı ile girilmektedir. Harimi doğu batı yönünde olan caminin giriş bölümü üzerinde ise mahfil kısmı mevcuttur. Yücehisar Camii’nin ana kapısının kanatları üzerindeki geometrik sekizgen süsleme dikkat çekmektedir.

Kalecik (Sivri Kale) Kalesi

Pazar’ın tarihi yapılarından bir diğeri olan Kalecik Kalesi, ilçe merkezine beş kilometre uzaklıkta, Kalecik deresinin denize döküldüğü noktada yer almaktadır. Ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen kale, yüksek bir burun üzerine inşa edilmiştir. Kalenin yapılışıyla ilgili tahminler, 13 ile 14’üncü yüzyılları arasını, yani Trabzon Pontus İmparatorluğu dönemini işaret etmektedir. Kesme ve moloz taş ile inşa edilen kalenin planı tam olarak belli değildir. Ortasındaki yüksek gözetleme kulesiyle dikkat çeken kalenin bir kısmı günümüzde yıkılmış durumdadır.

Pazar’da nerede ne yenir?

Rize yemek kültürünün özelliklerini taşıyan Pazar ilçesinde, özellikle hamsi ve lahana öne çıkmaktadır. İlçedeki yemeklerin büyük kısmı hamsi ve lahana ile yapılmaktadır. Lahana ile yapılan yemek çeşidi 18 tanedir. Pazar’da yaygın olarak tüketilen lezzetler; ayran doğraması, çirmulis, çırıhta, çılbır, hamsili pilav, hamsi kuşu, hamsili ekmek, hamsi tavalisi, hoşme, herse, kabak filisi, mıhlama, lahana çorbası, lahana sarması ve pekmezli kabak gibi yemeklerdir. Ayrıca Rize genelinde yaygın olan mısır ekmeği, koz kaldıran ve hoşmerim de ilçede bolca tüketilmektedir.

Pazar ilçesinde yer alan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabileceğiniz gibi Karadeniz mutfağının seçkin lezzetlerini de bulabilirsiniz. İlçede yer alan restoranların en çok tercih edilenlerini; Balıkçı Sofrası, Balıklı Bahçe, Şelale Alabalık Tesisleri, Dayının Balık Evi, Pazar Simit ve Pide Sarayı, Günbatımı Cafe Restaurant, Çınaraltı Restaurant, Onur Lokantası, Doyuran Fastfood, Tadım Lokantası, Kurdoğlu Pide ve Kebap, Özlem Ocakbaşı, Pazar Lezzet Durağı, Göral Pastanesi, Kaçkar Lokantası, Kesimal Kafe Restoran, Kızkule Restoran, Çalışkanlar Köfte, Gün Batımı Restorant Kafe, Bereket Balık Lokantası ve Zuğa Restaurant olarak sayabiliriz.

Pazar’da gece hayatı

Rize’nin Pazar ilçesinde canlı bir gece hayatından söz edemeyiz. Ancak yine de ilçede akşam saatlerinde keyifli zaman geçirilebilecek kafeterya, çay bahçesi ve pastane gibi mekanlar mevcuttur. Özellikle gençlerin tercih ettiği bu mekanların bazılarında canlı müzik performansları da sergilenmektedir. Pazar’da öne çıkan mekanları; Cafe Mola, Gece Gündüz Bistro, Cafe Atina, Günbatımı Cafe Restaurant, Kristal Pizza Kafe, Marina Cafe, Zirve Pizza Cafe Havuzbaşı, Corner Cafe, Kumru Cafe, Kampüs Cafe, Efsuni Kandil Cafe, Yağmur Kafe, Toliçona Cafe, Erdal Cafe, Dergah Pastanesi ve Zühre Cafe olarak sıralayabiliriz. Pazar’daki gece hayatını yetersiz bulanlar, 38 kilometre uzaklıkta bulunan Rize il merkezini tercih edebilirler. İl merkezinden daha canlı bir gece hayatı mevcuttur. Burada yer alan bar, pub, meyhane ve diskotek gibi mekanlarda sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmek mümkündür.