2020’nin turizm sembolü olan Patara, coronasız günlere hazırlıklarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Patara, 2020’nin Patara Yılı ilan edilmişti.

Patara Antik Kenti’nde ise etkinlikler coronavirüs salgını nedeniyle ertelendi. Antik kentte ise kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, “Corona virüs salgını da bir gün sona erecek. İşte biz corona virüsün olmadığı o süreç için ören yerimizi, eski eserlerimizi hazır hale getirmek istiyoruz” dedi.

Yaşanan coronavirüs salgını nedeniyle kentte etkinlikler tamamen ertelendi. Patara Antik Kenti Kazı Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık ise anttik kentte 32 yıldır kazı çalışmaları sürmeye devam ediyor. Işık, 23 Nisan’da Patara’da yapılması düşünülen TBMM’nin 100. yılı nedeniyle yapılacak olan özel toplantının ise başka bir tarihte gerçekleşeceği belirtildi.

Kazı çalışma ekibiyle kendilerini Patara Antik Kenti’nde karantinaya alan Prof. Dr. Havva İşkan Işık, kazı ve restorasyon çalışmalarına devam ettiklerini anlattı. Patara’daki çalışmalar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Işık, şunları söyledi:

“2020’nin ‘Patara Yılı’ ilan edilmesinin ardından ören yerinde kapsamlı çalışma başlattık. Bu çalışmalar çeşitli yapılarda devam ediyor. Örneğin; Patara’nın simgesi niteliğindeki ünlü kent kapısındayız. Bu aynı zamanda bir su yapısıdır. Kapının üzerindeki bütün taşların yerine koyulma işlemlerini tamamlamış bulunuyoruz. Bundan sonraki aşamada kapının yanında bulunan havuzda işlerimiz başlayacak.

Yaşanan salgın nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektöründe belirsizlikler ise devam ediyor. Salgının en çok etkilediği ülkeler ise ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Çin, İran, Irak, Yunanistan, Rusya ve Türkiye… Türkiye’de salgının en fazla görülen iller ise İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak.

Türkiye’nin ve Patara’nın tanıtılmasının çok önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Işık, “Yöre insanlarının Patara Yılı ile ilişkilerini ve ekonomik getirilerini zaman içerisinde daha hızlı ve kalıcı hale getirmesini ümit ediyorum. Bu çalışmalar Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Antalya Valiliği’nin destekleriyle yürütülüyor. Yıl sonuna kadar çalışmaların tamamlanmasını umuyoruz.

Ülkemiz ve bütün dünya corona virüs nedeniyle kötü bir süreçten geçiyor. Yeryüzü tarihindeki bütün salgınlar gibi bu corona virüs salgını da bir gün sona erecek. Ülkemiz corona virüsle mücadelede çok başarılı çalışmalar yürütüyor. İşte biz corona virüsün olmadığı o süreç için ören yerimizi, eski eserlerimizi hazır hale getirmek istiyoruz. Çalışmalarımız son hızla devam ediyor” dedi.

Bu haftasonu büyükşehirlerde yeniden sokağa çıkma yasağı uygulanacak. İstanbul’da sokağa çıkma yasağı ise yaşa bağlı olarak kısıtlanıyor.