Turizm Bakanlığı, Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu kapsamında 81 ilin Kültür Turizm Müdürlüklerin’e konaklama tesislerinde uymak zorunda olunan hijyen genelgesi şartlarının yerine getirilmesi için çalışmalarına devam ediyor.

Sertifikasyonla ilgili genelgede yer alan şartlara bağlı olarak otellerdeki personel eğitimi başladı. Eğitim internet ortamında online olarak gerçekleştiriliyor. Covid-19 salgını çerçevesinde izlenmesi gereken önlemler ve politikalar yer alıyor.

“Sosyal mesafeye uyduğumuz sürece sıkıntı olmayacak”
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, yaptığı açıklamada, zorunlu tutulmayan sertifikasyonun şartlarını yerine getirmek için çalıştıklarını, genelge yükümlülüklerine de tam anlamıyla uyacakları bir sistem oluşturduklarını söyledi.

Dernek çatısı altında otellerin hepsi ve yöneticiler yeni sezon için hijyen kurallarını yerine getirmeye başladı. Tesislerde bu sezon ziyaretçi ve personelin sık sık ateşi ölçülecek, maske kullanılacak ve sosyal mesafe kuralı uygulanacak.

Konaklama sektörü personelinin Kovid-19 ile mücadele konusunda online eğitime başladığını belirten Atmaca, şöyle devam etti:

“Uluslararası denetleme kuruluşları, gıda ve hijyen konusunda uzman olan şirketler, online olarak 2 aydır otelcilere eğitim veriyor. Uluslararası alanda başarılı şirketlerimizden Eczacıbaşı, yaklaşık 120 profesyonel otel yöneticisine koronavirüs için eğitim verdi. Asla yüz yüze eğitimler almıyoruz. Online olarak aldığımız eğitimler oldukça yoğun ve detaylı bir şekilde yapılıyor.”

Bu eğitim sayesinde sezon başladığında olması muhtemel bir sıkıntı yaşandığında otel yöneticilerinin nasıl hareket edebileceği, aldıkları önlemlerin kayıtlarına göre analizleri nasıl değerlendireliceğine yönelik rahalıklıkla çözüm bulabilecekler. Bu nedenle personel ve yönetim bu doğrultuda eğitim almaya devam edecekler. Gelecek haftayla birlikte otellerin personeline eğitim verilmeye yoğun bir şekilde devam edilecek.