Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy covid-19 önlemleri kapsamında turizmde sertifikasyon sistemini uygulayacaklarını açıklamıştı.

Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı kriterlerine bağlı olarak misafirlerin uygulaması zorunlu olduğu kurallar ise şöyle;

Misaferler otele girmeden önce sosyal mesafe konusunda bilgilendirilecek. Valiz ve benzeri eşyaları kendisi veya belboy tarafından taşınacak ve otel yönetimleri, belboy hizmeti sunma konusunda bireysel karar verilecek ve bununla ilgili olarak protokol hazırlanacak.

Oteli giriş sırasında bu bölümledi personeller alınacak askiyonlar konusunda bilgilendirilecek.

Resepsiyonda alkollü el ansiteptiği, dezenfektanı, koruyucu ekipmanlar…vb tıbbi ürünler yer alacak. Müşterilerin yaptığı ödemelerde nakit ödeme yerine temassız pos cihazları kullanılacak yani online ödeme yapılacak.

Oda anahtarı, oda kartı, kalem, havlu kartı, resepsiyon zili gibi sürekli kullanılan ekipmanların desenfeksiyonu yapılacak.

Coronavirüs önlemleri kapsamında turimde sertifikasyon sistemi uygulancak. Bu kurallara uymayan tesislere ise sertifika verilmeyecek. Sertifikayı alanlar Mayıs sonunda açılacak.

Çin’de ortaya çıkarak 185 ülkeye yayılan virüs nedeniyle binlerce insan hayatını kaybetmeye devam ediyor. Virisün en çok etkilendiği ülkeler ise ABD, İspanya, İtalya, Çin, İngiltere, Almanya, Fransa, Beçika, İsveç, Rusya, Türkiye, İran ve Irak…

Türkiye’de vakaların en çok görüldüğü yerler ise İstanbul, Kocaeli, Ankara, İzmir, Zonguldak oldu. Virüs için aşı çalışmaları sürüyor. İngiletre, ABD, Almanya, Japonya, Çin, Türkiye, Rusya’da aşı çalışmaarı devam ediyor

İstanbul dışında büyükşehirler ve Zonguldak’a giriş ve çıkış yasağı kaldırıldı. 16-19 tarihleri arasında ise sokağa çıkma yasağı uygulanacak.