Her yıl Alaçatı’da düzenlenen Ot Festivali yaşanan coronavirüs tedbirleri nedeniyle evden yapılacak. 10-12 Nisan tarihleri arasında mutfağa girecek olan Alaçatılı şefler kendi tariflerini 1 dakikalık videoyla sunacaklar. Videolar @evdeotfestivali ve @alacatiturizmdernegi hesaplarından paylaşılacak.

Alaçatı’nın muhteşem doğal lezzetleri evinize geliyor. Böylece Alaçatı’nın organik ürünleri, doğal lezzetleri gözler önüne serilecek. Herkes evinde Alaçatı’nın leziz yemeklerini yapabilecek.

“Alaçatı Turizm Derneği Üyesi Zeynep Boneval, geleneksel ot festivalinin iptal olması üzerine “Kendi güzel ot yemeklerimizle kendi festivalimizi yaşayalım ve ülkemizle paylaşalım istedik. Biz Alaçatılılar olarak çok şanslıyız. Ege otlarına, sağlığımızı ve kimseyi riske atmadan ulaşabiliyor ve mutfağımızda binbir çeşit ot ile sağlıklı yemekler pişirebiliyoruz” dedi.

Yaşanan covid-9 salgını nedeniyle sağlıklı beslenmekte önemli bir unsur haline geldi. Festival online olarak yayınlanacak ve böylece halk bu eşsiz tarifleri yapabilecekler.

Alaçatı’da yemek yapabilen herkes bu videolar sayesinde festivale katılabilecek. Herkes kendi otunu ve tarifini belirleyerek kendi yemeğini yapabilecek.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan coronavirüs nedeniyle tüm dünyada hayat durdu. Bir çok ülke sokağa çıkma yasağı ilan ederken Türkiye’de karanti önlemleri alınmaya devam ediyor. Binlerce insanın ölümüne neden virüsün çabuk yayılması nedeniyle de bir çok önemli festival iptal edilirken, bir kısmı da internet üzerinden online olarak yayınlanacak. Geçen günlerde 27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedeniyle bir çok tiyatro oyunu internet üzerinden gerçekleşmişti.


[insert page=’izmirde-yapilacak-seyler’ display=’content’]