Osmaniye Gezi Rehberi
Osmaniye Gezi Rehberi

Osmaniye Gezi Rehberi

Zengin tarihi birikimini günümüze taşıyan yapılarıyla ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Osmaniye, Çukurova’daki önemli iller arasında bulunmaktadır. Tarihte Kilikya olarak bilinen uygarlığa ev sahipliği yapan bölgede tarihi yapılarıyla öne çıkan Osmaniye, Milattan Önce 3 binli yıllardan bu yana tarihin her döneminde medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bölgenin Yukarı Çukurova mevkiinde bulunan Osmaniye, deniz seviyesinden ortalama 118 metre yüksekliğe sahiptir. Ceyhan Nehri havzası içinde bulunan Osmaniye, Çukurova’nın bereketli topraklarının doğusunda yer almaktadır. Doğuda Gaziantep, güneyde Hatay, batıda Adana, kuzeyde ise Kahramanmaraş illeri ile komşu olan Osmaniye’nin yüzölçümü 3 bin 767 kilometrekaredir. İldeki arazinin yüzde 45’i ormanlık, yüzde 37’si tarım alanı, yüzde 16’sı tarıma uygun olmayan alan, yüzde 2’si ise farklı tipte yapılardan oluşmaktadır. Akdeniz’e 21 kilometre uzaklıkta bulunan Osmaniye’nin deniz seviyesinden yüksekliği, güneyden kuzeye ve doğuya doğru gidildikçe yükselmektedir. Batı bölgesinde Adana Ovası’nın doğuya doğru olan düzlükleri bulunurken, güneyde İskenderun Körfezi’nden doğuya doğru uzanan Amanos Dağları (Gavur Dağları), kuzeybatı doğrultusunda Toros Dağları, doğuda Dumanlı ve Düldül dağları yer almaktadır.


Dağlık ve ovalık alanlarda farklı iklimlere sahip olan Osmaniye, buna rağmen genel olarak Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlı yaşanır. Aşırı sıcakların yaşandığı yaz aylarında yaylalara çıkmak yaygındır. Yayla kültürünün geliştiği bölgede irili ufaklı 50’ye yakın yayla bulunmaktadır. Osmaniye’deki en büyük yaylalar arasında bulunan Zorkun Yaylası’nda yaz aylarında nüfus 70 binli sayılara ulaşmaktadır. Tipik bitki örtüsü makilik olan ilde, yüksek bölgelere çıkıldıkça iğne yapraklı çam ormanlıkları dikkat çekmektedir. Rakımın iyice arttığı yerlerde ise ardıç, köknar, gürgen, meşe ve sedir ağaçları yaygındır. Osmaniye, endemik bitki açısından oldukça zengin bir bölgede yer almaktadır.


Tarihi Hitit, Pers ve Roma uygarlıklarına kadar uzanan Osmaniye, o dönemlerden günümüze kadar ayakta kalmaya başarmış tarihi yapılara sahiptir. Bölgenin eski adı, Evliya Çelebi Seyahatname’sinde de geçtiği gibi Kınık’tır. Osmaniye, 1866 yılında Payas merkezli olarak Üzeyir sancağına bağlanmıştır. O dönem Halep eyaletinin sancağı olan Üzeyir, 1874 yılında Payas’tan Yarpuz’a taşınarak Cebeli Bereket Sancağı ismiyle anılmaya başlamıştır. Cebeli Bereket Sancağı’nın merkezi, 1908 yılında Osmaniye’ye taşınmış, 1924 yılından sonra ise sancaklar il yapılmıştır. Bu dönemde 1933 yılına kadar il olan Osmaniye, bu tarihte ilçeye dönüştürülmüş, 1996 yılında ise yeniden il statüsüne kavuşmuştur. 1. Dünya Savaşı sırasında İngiliz ve Fransızların işgal ettiği Osmaniye, yaşanan çatışmaların ardından 7 Ocak 1922’de işgalden kurtarılmıştır.


Osmaniye’ye nasıl gidilir?

Karayolu ve havayolu ulaşım olanaklarına sahip olan Osmaniye, Ankara’ya 575 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İzmir’den özel araçla Osmaniye il merkezine gitmek istediğinizde 986 kilometre yol almanız gerekmektedir. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerden havayolu aracılığıyla gitmek isterseniz, Osmaniye il merkezine 90 kilometre uzaklıkta bulunan Adana Havalimanı’na inen havayolu firmalarını tercih etmelisiniz. Adana Havalimanı’ndan Osmaniye’ye havayolu servis araçları ya da kiralık araçlarla yaklaşık bir saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz. Büyükşehirlerden veya çevre illerden Osmaniye’ye şehirlerarası otobüslerle ulaşım da mümkündür.

Osmaniye’de doğa sporları
Osmaniye’de doğa sporları

Osmaniye’de doğa sporları

Coğrafi yapısı itibarıyla doğa sporlarına uygun olan Osmaniye’de; trekking, dağcılık ve kamp başta olmak üzere pek çok doğa sporu yapılabilmektedir. İlde hizmet veren Osmaniye Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Spor Kulübü sık sık etkinlikler düzenlemektedir. Bu etkinliklere katılabileceğiniz gibi bireysel olarak da doğayla iç içe yürüyüşler yapabilirsiniz. Osmaniye’de doğa yürüyüşleri için en uygun yerlerin başına Karatepe bölgesi gelmektedir. Milli parkta bulunan Karatepe’de sona eren parkur; Osmaniye, Kadirli ve Düziçi manzarasından oluşan eşsiz güzelliklerle karşılaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca Zorkun Yaylası da trekking için tercih edilen bölgelerden biridir.


Osmaniye’de dağcılık için tercih edilen yerler arasındaki Düldül Dağı, 2 bin 400 metre yüksekliğe sahiptir. Yaz aylarında sık sık düzenlenen etkinliklerde, dağcılar Düldül Dağı’na tırmanmaktadır. Osmaniye Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Spor Kulübü’nün uygulamalı dağcılık eğitim kurslarına katılarak, bu tırmanışlarda yer alabilirsiniz. Dağcılık eğitim için tercih edilen bölgelerin başında ise Karatepe Aslantaş Milli Parkı yakınlarındaki kayalık arazi gelmektedir.

Osmaniye’de gezilecek yerler
Osmaniye’de gezilecek yerler

Osmaniye’de gezilecek yerler


Karatepe Aslantaş Milli Parkı

Ceyhan Irmağı kıyısında bulunan milli park, Osmaniye’nin Kadirli ilçesi sınırlarda yer almaktadır. Oldukça büyük bir alanı kaplayan Karatepe-Aslantaş Milli Parkı, 7 bin 891 hektarlık alanda zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Türkiye’deki ikinci en büyük milli park olan Karatepe Aslantaş Milli Parkı, 1958’de koruma altına alınmış olup; trekking, kamp ve piknik gibi aktiviteler için tercih edilen bir yerdir. Özellikle yazın hareketlenen milli park bölgesinde kamp yapmak isteyenler, Aslantaş Baraj Gölü’nün karşısında uygun bir ortam bulabilirler. Bu park sayesinde karaca ve turaç kuşu gibi soyu tükenme tehdidi altında bulunan çok sayıda hayvan koruma altına alınmıştır. Parktaki Halep çamı ve bodur meşe gibi ağaçlar da bölgeye özgü, koruma altındaki türlerdir. Karatepe Aslantaş Açıkhava Müzesi de parkta yer almaktadır.


Kadirli Ala Camii

Roma döneminde 2’nci yüzyılın başlarında manastır olarak inşa edilen yapı, ayrıca Bizans ve Türk medeniyetlerinin özelliklerini taşımaktadır. Kadirli ilçe merkezinde yer alan camiye, 5’inci yüzyılda bir kilise eklenmiştir. Kiliseyi camiye çeviren Dulkadiroğlu Alaüddevle Bozkurt Bey’in oğlu Kasım Bey, yapıya Alaüddevle Mescidi ismini koymuştur. 1865 yılından 1921 yılına kadar cami ve medrese olarak kullanılan yapı, içinde bulunan odalarda köyden gelen öğrenciler için yatakhane hizmeti de vermiştir.


Haruniye Kalesi

Düziçi ilçesinin Kurtlar Köyü Dumanlı Yaylası’nda yer alan Haruniye Kalesi, Abbasi Halifesi’nin uç beyi Faraç Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Harun Reşit adına 786 yılında tamamlanan kale, Nur Dağı üzerine inşa edilen Arap kaleleri içindeki önemli konumuyla öne çıkmaktadır. Kale, kullanıldığı dönemlerde askeri yönden büyük önem taşımıştır. Bizans ile Abbasi sınır çatışmalarının önemli üslerinden olan Haruniye Kalesi, 2010 yılında restore edilmiştir. Kalenin etrafında bulunan otopark, kafe, tuvalet ve kamelyalar bölgeyi ziyaret edenlerin ihtiyaçlarını gidermektedir.


Kastabala-Hierapolis Antik Kenti

Osmaniye’de görülmesi gereken tarihi yapılardan birisi Kastabala-Hierapolis Antik Kenti’dir. İlçe merkezine 12 kilometre uzaklıktaki Cevdetiye-Karatepe karayolu üzerinde bulunan antik kent, Ceyhan Irmağı’nın yakınlarında yer alan küçük ovaya hâkim konumu ile dikkat çekmektedir. Bu antik kenti de kapsayan Kilikya bölgesinden elde edilen buluntular, Milattan Önce 2000 ile Roma İmparatorluğu ve Geç Roma dönemlerine işaret etmektedir. Etrafında surlar bulunan kent merkezindeki yapılar, sütunlu cadde yerleşiminin ana aksını oluşturmaktadır. Eğimli olan arazide, duvarlar ve tonozlar yapılarak düz teraslar meydana getirilmiştir. Antik kentte tiyatro, hamam, kuzey ve güney kiliseleri, dükkanlar bulunmaktadır. Kentteki kayalık tepe üzerinde turan kale de görülmeye değerdir.


Kırmıtlı Kuş Cenneti

Osmaniye’de görülebilecek yerlerden olan Kırmıtlı Kuş Cenneti, Cevdetiye’den geçen Ceyhan Nehri üzerindeki regülatörle Gökçedam köprüleri arasında kalan bölgedir. Göletler, ağaçlar, sazlıklar ve yarları bulunan bölge, kuşların göç yolları üzerinde bulunmaktadır. Kuşların barınması, beslenmesi ve üremesine uygun olan kuş cennetinde; alaca yalıçapkını, gece balıkçılı, İzmir yalıçapkını, soyu tükenme tehdidi altındaki küçük akbalıkçıl, sığır balıkçılı, küçük balaban, mahmuzlu kız kuşu, karabaşlı kiraz kuşu, Arap bülbülü, kızıl sırtlı örümcek kuşu, saz delicesi, kızıl şahin, karabaşlı martı gibi 200 civarında kuş türü mevcuttur.


Şarlak Şelalesi

Alibeyli belde sınırlarında bulunan Şarlak Şelalesi, Kadirli ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Manavgat Şelalesi’ne benzerliğiyle dikkat çeken bu şelalenin 25 metre uzunluğu, 5 metre kadar da yüksekliği vardır. Kesiksuyu Çayı üzerinde bulunan şelalenin suyu Balıklar Deresi’ne dökülmektedir. Çevresinde tesis olmayan doğal alanda piknik yapılabilmektedir. Şelalenin üzerinde dikkat çeken kalıntılar, buranın eski dönemlerde bir su değirmenine de sahip olduğuna yorulmaktadır.


Haruniye Kaplıcası

Suyunun özelliklerinin yanı sıra eşsiz manzarası, doğal güzellikleri ve tertemiz havasıyla da ünlü bu kaplıca, Osmaniye’nin Düziçi ilçesine 15 kilometre mesafedeki Kuşçu köyünde yer almaktadır. Düdül Dağı eteklerinde bulunan kaplıca, il merkezine 57, Adana’ya 143 kilometre mesafededir. Suyu 32 derece sıcaklığa sahip kaplıca; kalsiyum, magnezyum, sülfat, sülfür ve bikarbonatlıdır. Romatizma hastalıklarının tedavisine iyi geldiği belirtilen kaplıcanın, aynı zamanda deri rahatsızlıklarına, sinir ve kadın hastalıklarına, beslenme bozukluğuna, karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsak hastalıklarına da iyi geldiği söylenmektedir.


Osmaniye’de nerede ne yenir?

Çukurova ve Akdeniz mutfağının özelliklerine sahip olan Osmaniye, bereketli tarım alanlarından yetişen taze ürünleri mutfağıyla başarılı bir şekilde buluşturmuştur. Bulgurun yemeklerde yaygın olarak kullanıldığı kent; etli kömbe, Zorkun tava, kaburga dolması, tavuk doldurma, kabak çiçeği dolması, sıkilometrea, kete, ekşili kömeç, bazlama, mahluta çorbası, pirpirim cacığı, tutmaç çorbası, karakuş tatlısı, asıda tatlısı, süllüm, Osmaniye simidi ve tirşik gibi yöresel lezzetler sahiptir.


Osmaniye’de bulunan çok sayıda restoran ve lokantada bu yöresel lezzetleri tatmak mümkündür. İl merkezinde bulunan Biber Kebap, bıçak kıymasıyla yapılan Adana kebabını yemek isteyenlerin en çok tercih yerlerden biridir. Tavuk ve kırmızı et ağırlıklı menüye sahip Güney Restoran ise fırın lezzetleri, pastırmalı humus ve şakşuka gibi mezeleri ile beğenilmektedir. Ayrıca Osmaniye’nin küçük ama ünlü restoranları arasında bulunan Kebapçı Ahmet Ustanın Yeri’nde nefis ciğerler pişirilmektedir. Bölgenin ünlü lezzeti künefeyi tatmak isteyenler ise Künefeci Latif Usta’yı tercih etmektedir.

Osmaniye’de gece hayatı
Osmaniye’de gece hayatı

Osmaniye’de gece hayatı

Sakin bir gece hayatına sahip olan Osmaniye’de, gece eğlenceleri ağırlıklı olarak şehir merkezindeki otellerin barları, ana cadde üzerindeki kafeler ve türkü barlarda yaşanmaktadır. Şehirde öne çıkan eğlence mekanları; Rocka Cafe, Çatı Restoran Pub, Amonos Cafe Restoran ve Atlantis Pub gibi işletmelerdir. Bazılarında yemek servisi de yapılan bu eğlence mekanlarında geç saatlere kadar keyifli vakit geçirebileceğiniz gibi ayrıca lüks otellerin bar ve publarında daha hareketli eğlencelere de katılabilirsiniz.