Bir dönem Enerji Bakanlığı’da yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, sahip olduğu tecrübeyi memleketi Ordu’ya da aktarıyor. Ordu’nun geleceğinin çağdaş turizm ve tarımdan geçtiğini söyleyen Güler, düşünen, üreten ve yarışan Ordu sloganıyla kentin vizyonunu değiştiriyor.

Hilmi Güler, Bakü-Tiflis-Ceyhan, NABUCCO, TANAP, Şahdeniz gibi projelere imza attı. Enerji Bakanlığı döneminde ki aktifliğini belediye başkanı olarak da Ordu için sürdürmeye devam ediyor. 31 Mart 2019 seçimlerini kazanan Hilmi Güler Ordu’nun vizyonunu değiştirerek tarım ve turizmin bu anlamda etkili olacağını belirtti.

Hilmi Güler yaptığı açıklamada “Düşünen Ordu, Üreten Ordu, Yarışan Ordu” sloganı ile kentin vizyonunu değiştiriyor. Görevde olduğu 10 ayda belediyenin asli görevleri olan yol, su, atık yönetimi gibi alanlar dışında tarım ve turizm alanında reform niteliğinde projeleri hayata geçirmek için çalışmalarını sürdüren Hilmi Güler, Dünya Gazetesi Karadeniz Bölge Temsilcisi Osman Şişko’nun sorularını yanıtladı. Güler, “Kalkınmanın temel unsuru tarımdır ve biz de tarım alanında bir reform yapmak istiyoruz. Son yıllarda Doğu Karadeniz’de turizm sektörü büyüyor. Biz mevcut pastadan pay almak yerine pastayı büyütmeyi hedefledik”

Hilmi Güler aynı zamanda 2002-2009 yıllarında TBMM’de Ordu Milletvekili olarak görev almıştı. Seçimlerin sonrasında ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak Türkiye’ye ve de Ordu’ya hizmet etmişti. Bakanlık yaptığı süre boyunca Ordu’nun havaalanı, Tıp Fakültesi, 1000 kişilik öğrenci yurdu, sahil yolu, doğalgaz gibi problemlerini çözmüştü. Ünye ve Altınordu çevre yolu inşaatlarını da başlatmış, 140 yıllık bir tarihe sahip olan Sultan Abdülhamit’in de vasiyeti olan Dereyolu projesini büyütmüş ve Karadeniz’le Akdeniz’i birleştiren Karadeniz-Akdeniz yolunu başlatmıştı. Yine bu süreçete BELDES, KÖYDES gibi stratejik yatırımlarda bulunmuş ve Ordu’ya kazandırmıştı. Fakat son yıllarda yaşanan siyasi çekişmeler nedeniyle şehrin enerjisini kaybettiğini ve sevgi eksikliği hissettiğini belirten Güler bu nedenle Ordu’da sevgi ve erdemlilik hareketi başlattıklarını belirtti. Güler sözlerine şu şekilde devam etti tarım, turizm, enerji ve teknoloji alanlarında Ordu’nun sosyal dengesini ve ekonomik yapısını üst seviyeye çıkarmayı amaçladıkları ve Ordu’nun geleceğinin tarım ve çağdaş turizme bağlı olduğunu söyledi.