İlk uçuşunu 1992’de A-320 tipi bir uçakla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ercan Havalimanı’na gerçekleştiren Onur Air, ülkemizin en önemli hava yolu şirketlerinden biridir.

Yolcu kapasitesini yurt içinde ve yurt dışında artırmaya yönelik adımını 1994 yılında Ten Tour ile yaptığı anlaşma ile sağlayan Onur Air, 1995 yılı itibarıyla A-320 tipi beşinci, altıncı ve yedinci uçağını filosuna kattı. Tüm bu girişimlerin sonucunda kayda değer kapasite artışı yakalayan Onur Air, 1995’de dokuz uçak ve bin 566 koltuk kapasitesine ulaştı. Bu arada istihdam sayısını da artıran firma, 150 olan çalışan sayısını 512’ye kadar yükseltti.

Onur Air – Onur Havayolları Hakkında

Onur Air - Onur Havayolları
Onur Air uçak bileti

Beş yılda A-320 serisi uçaklarda teknik danışmanlık hizmeti vermeye başladı

Bu süreci takip eden yıllarda Onur Air, 1996’da Ten Tour’a katılımının ardından daha yüksek yolcu kapasitesine sahip olan üç adet A-321 tipi uçakla hizmet vermeye başladı. 1996 yılında bünyesine iki adet A-320 ekleyen Onur Air, koltuk sayısını 2192’ye, çalışan sayısını ise 725’e çıkardı. Bu sükse ile Onu Air ülke ekonomisine kayda değer katkı sundu.

Müşteri memnuniyeti odaklı bir kapsamda yoluna devam eden Onur Air, bu yıllarında sonrasında filosunu genişletmeye devam etti. 1997 yılında Mc Donnell Dougles firmasından 6 adet uçak satın alan firma, 1997’de 16 uçak ve 3 bin 503 koltuk kapasitesine ulaştı. Aynı dönemde 912 Türk çalışanı ile  Onur Air, iş dünyası açısından dikkat çeker bir konuma geldi.

Ekip kiralama yöntemi ile 1998 krizini fırsata çevirdi

Onur Air, 1997 yılına kadar yapı taşları tam olarak oturmayan bir firma olmasına rağmen diğer hava yolu şirketleri içinde kendisini belli etti.  Tüm bu gelişmelerin ardından A-320 serisi uçakları ile sükse yapan Onur Air, 1998’de gerek Türkiye’de, gerekse küresel anlamda yaşanan ekonomik nedenlerden dolayı küçülme yoluna gitmek zorunda kaldı. Söz konusu kriz nedeniyle filosunda yer alan uçak sayısını 13’e, 1999 tarihinde ise dokuza indirmek zorunda kalan firma, süreç içinde krizi fırsatı çevirmeyi başardı. Yanı sıra uçuş personelini yabancı ülke şirketlerine yönlendirerek kriz yönetiminde başarılı bir sınav verdi. Özellikle hac döneminin başlamasıyla söz konusu dönemi en az zararla kapatan firma, 2000 yılında tekrar büyümeye sürecine girdi. Stratejik planlamayı eksiksiz olarak uygulayan firma, bu sayede yurt içinde yakaladığı başarı grafiğini daha da yükseltti. 2000’de filosuna dahil ettiği iki adet uçakla, uçak sayısını 11’e, koltuk kapasitesini ise 2560’a çıkardı. Bundan sonraki yıl ise 12 uçak ve 2883 koltuk kapasitesi ile hizmet vermeye devam etti.

Yıllar boyunca düzenli bir şekilde büyümesini sürdüren Onur Havayolları, uçak sayısını 2002 yılında 14’e, diğer yıllarda ise; 20, 24 ve nihayetinde 28’e çıkardı.  Halihazırda Onur Air 26 uçaktan oluşan geniş filosu ile yurt içi ve yurt dışında müşterilerine kaliteli, güvenilir ve ekonomik hizmet vermeye devam ediyor.

26 yılda 95 milyon yolcuya hizmet veren firma, ilk günün heyecanını yaşıyor

Onur Air’in merkezi İstanbul Havalimanı’nda bulunuyor. Düşük maliyetli taşımacılık perspektifiyle 26 yıldır sektöre hizmet veriyor.  Firma, bugüne kadar Türkiye’nin sıklıkla tercih edilen turizm destinasyonları arasında 95 milyon yolcuya ekonomik ve konforlu seyahat sundu. Buna ilave, 2003 yılında Türkiye’de iç hat hava taşımacılığının başlaması ile ilk özel havayolu taşımacılığı alanında hizmet vermeye başladı. Onur Havayolları, özellikle ekonomik  hava yolu taşımacılığı konusunda  tüketici taleplerini dikkate aldı ve tarifeli/tarifesiz uçuşlarla gelişimini sürdürdü. Bugün itibarıyla 1898 kişi istihdam eden firma, Airbus’tan oluşan 26 uçağıyla müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor.

Onur Air toplam 120 noktaya sefer düzenliyor

İç hatlarda pek çok noktaya uçuş yapan Onur Air, dış hatlarda ise bu rakamı tarifeli ve tarifesiz olarak 25 ülkede toplam 120 noktaya sefer düzenliyor. Her sektörün elbette kendine göre zorlukları var. Firma havacılık sektöründe oldukça zorlu ve konjonktürel sektörde faaliyet göstermesine rağmen, tecrübeli ve kalifiye çalışanlarıyla, her türlü olumsuzluğun üstesinden gelmeyi 26 yıldır başarıyla geldi. Onu Aır,  kısa sürede yakaladığı başarı grafiğini yıllardır kalite, ekonomi, konfor ve güvenlikten ödün vermeden devam ettiriyor.

Misyonunu; hizmet kalitesinin artırılması, uçuş güvenliğinin sağlanması ve faaliyet gösterdiği tüm pazarlarda Türk havacılık sektörünün daha ileri noktalara taşıma şeklinde tanımlayan firma, 26 yıldır bu misyonuna değer katarak devam ettiriyor.  Aynı misyon ve vizyon ile çalışmalarına yön verdiklerini söyleyen Onur Air yönetimi, bu perspektifle hizmet vermeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Onur Air, uluslararası standartların üzerinde faaliyet gösteriyor

Onur Air tüm politikalarının yanı sıra 26 yıldır havacılık sektörünün olmazsa olmazı olarak gördüğü  ‘emniyet’ konusuna vurgu yapıyor. Temel işletme faaliyetlerinden biri olarak emniyette en yüksek performansın elde edilmesi ve hizmet sunumunda ulusal ve uluslararası standartlarda faaliyet gösterdiklerini vurguluyor. Bu amaçla gerekli strateji ve süreçlerin geliştirilmesi, hayata geçirilmesi ve işlerlik kazanması için çaba gösteren firma, özellikle uçuş emniyeti alanında şu maddeleri pratiğe geçiriyor.

  • Emniyet stratejileri ve süreçlerinin hayata geçirilmesi için eğitimli insan kaynağı ile müşteri memnuniyeti odaklı hizmet sağlamak,
  • Güncel bilgilerin takibi ve birikimlerin paylaşılması
  • Emniyet performansının hedeflere uygun oluşturmak, ölçmek ve denetlemek
  • Emniyetin bir şirket kültürü olarak tüm çalışanlar tarafından benimsenmesi, uygun çalışma ortamının sağlanması.

Tarifeli hatlarla ekonomik ve güvenli uçuşun adresi

‘Herkes hayatında bir kere uçağa binecek’ felsefesi ve 2003 yılında ‘Uç Türkiye Uç!’ mottosuyla  hava yolu ile seyahat etmesinin önünü açan Onur Air, tarifeli iç hat uçuşlarını başlattı. Aynı zamanda firma günün her saatinde gerçekleştirdiği uçuş tarifesiyle yolcularına konforlu ve olanaklı bir seyahat imkanı sunuyor.

Onur Havayolları, Müşterilerine sunduğu kaliteli ve çeşitli ikramları, kozmetikten arındırılmış temizlik malzemeleri ile müşteri memnuniyeti sağlıyor. Beklentilerin üzerinde sunduğu hizmet kalitesi ile her geçen yıl daha fazla müşteri potansiyelini yakalayan Onur Air, ucuz uçak bileti en çok tercih edilen firmaların başında geliyor. Türkiye’de çeşitli turizm destinasyonlarına düzenlediği uçuşların yanı sıra, dış hatlarda ise; Düsseldorf, Erbil, Lefkoşa, Amsterdam, Berlin, Nalçik, Paris  ve Odessa olmak üzere toplam sekiz noktaya sefer düzenliyor.

Onur Aır yolcuları uçuş sırasında lezzetli yiyecek ve içeceklere ulaşabiliyor

Onur Air, ekonomik olmasının yanı sıra konforlu, kaliteli ve rahat bir yolculuk için müşteri açısından her şeyi düşünüyor. Dilediğiniz menüyü önceden belirtmeniz halinde servise sunan firma uçuşlarında sıcak yemek başta olmak üzere sıcak, soğuk, alkollü ve alkolsüz içecek çeşitleri bulunduruyor. Ayrıca sandviçler, tatlı ve tuzlu diğer atıştırmalıklar sunuluyor.