Coronavirüs salgını nedeniyle İngiltere’den gelip, Riverside Otel Palm Beach Otel ile Güneş Residance’da karantinaaya alınan öğrenciler bugün evlerine kavuşuyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Ali Pilli, Palm Beach Otel, Güneş Residance ve Riverside Otel’de karantinada kalan öğrencilerin yapılan testlerinin negatif çıktığını belirtti. Öğrenciler bugün saat 10:00’da otelden ayrılarak evlerine döndü.

10 Mart günü coronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada pandemi ilan edilmişti. Virüs en çok ABD, İtalya, İspanya, Çin, İngiltere, Almanya, Fransa, İran, Irak, Türkiye’yi etkiledi. Türkiye’de en fazla vaka ve ölüm oranı İstanbul’da yaşandı. Ardından İzmir ve Ankara’da vaka ve ölüm oranları arttı. Bir çok ülke sokağa çıkma yasağı uygularken, Türkiye’de yaş ortalamasına bağlı olarak sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

Aşı ve ilaç araştırmaları da devam ediyor. Çalışmaları yapan ülkeler arasında ABD, Türkiye, Almanya, Fransa, Japonya ve Çin bulunuyor. İçinde Türkiye’nin de bulunduğu Nato ülkeleri İtalya ve İspanya’ya tıbbi malzeme yardımı yaptı. Bunun yanı sıra CHP’li belediyelerin ücretsiz maske dağıtımının ardından, PTT’de halka ücretsiz maske dağıtmaya başladı.

Coronavirüs nedeniyle bir çok sektörde ekonomik kriz yaşanmaya başladı bunların başında turizm ve kültür-sanat organizasyonları geliyor.

Coronavirüs tedbirleri kapsamında büyük mücadele veren sağlıkçıların daha iyi şartlarda çalışabilmeleri ve virüsü ailelerine bulaştırmamaları için görevli oldukları hastanelere yakın bölgede bulunan otellerde konaklamaları sağlandı. Bir çok otel kapılarını ücretsiz olarak sağlıkçılara açtı.