Covid-19 virüs salgını nedeniye global çapta büyük kriz yaşayan turizm sektöründe sezonun ne zaman açılacağı konusulda normalleşme takvimi Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısında görüşüldü.

Öncelikli olarak korunaklı otellerin açılacağı ve okullarda ise uzaktan eğitimin Haziran ayına kadar devam edeceği düşünülüyor. Ülke genelinde ise bayram namazı kılınmaması ve 31 ilde bayramın ilk günü olan 24 Mayıs Pazar sokağa çıkma yasağı uygulanabilir. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay koordinasyonundaki plan bayrama kadar açıklanacak.

Pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu’nda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye için tünelin ucundaki ışık göründü” sözleriyle açıkladığı normalleşme eylem planları ele alındı. Oktay’ın koordinasyonunda 16 bakanlığın ayrı ayrı yürüttüğü çalışmalarda sunumlar videokonferansla toplanan kabinede yapıldı.

Bütün illerde ve kritik sektörlerde normalleşmeye yönelik planlar tamamlanacak. Hazırlanan plan 100 günlük icraat programıyla aynı olarak, ülke geneline, illere ve sektörlere yönelik yol haritası belirlenecek. Erdoğan’ın açıklayacağı planın tüm uygulama aşamaları takvime bağlanacak. Ticaret, turizm, gıda gibi sektörler başta olmak üzere ekonomiye öncelik verilecek.

İlk normalleşme takvimi Rumazan Bayramı sonrasında hayata geçirilmeye çalışılacak. İlk aşamada uyum oranlarına ve vakaların seyrine bakılacak. Normalleşme adımı takvimin ikinci aşamasında genişletilecek. Sonuç alınmazsa takvim ve hedeflere güncellenecek.

Normalleşme ilk olarak turizmde yaşanacak. Dünyada ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uygulanacağı sertifikasyon sistemine geçilecek. Böylece sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına uyan oteller hizmete girecek. Otellerde açık büfe yasaklandı, eğitili personel çalıştırılacak ve beklemeli oda seçenekleri gibi şartlar getirilecek.

Eğitimde ise uzaktan eğitim devam edecek. Tatil ilk olarak Mayıs ayının sonuna kadar devam edecek. Örgün eğitime sonbahar döneminde yani Eylül sonu, Ekim başı gibi başlanacak. Bu sürede ise ortaokul ve liselerde bazı branşlarda yaz aylarında telafi eğitimi verilecek.

ÖSYM’nin yapacağı sınavlar salgının seyrine göre değişecek buna göre Kurban Bayramı’ndan sonra Temmuz sonu veya Ağustos başında sosyal mesafeye ve önlemlere uyularak yapılacak.

Vaka sayısı az olan şehirlerin AVM’leri açılacak. AVM’ler açılsa dahi sinemalar, eğlence yerleri, spor merkezleri, çocuk oyun alanları ve yemek katları gibi kalabalık yerlerin olduğu bölümler kapalı olacak. Ağustos ayının sonuna kadar ise yerel yönetimlerin izinleri doğrultusunda organizasyonu yapılan tiyatro, şenlik, sinema, konser gibi etkinlikler yapılmayacak. Kafe, restoran, kuaför, berber gibi yerlerde sosyal mesafeye ve hijyene uygun olarak açılacak.

Tren seferleri ve şehirlerarası otobüs seferleride kademeli olarak hizmet verecek. Yurtiçi uçuşlar ise bayramdan sonra seyrek olarak başlatılacak, yurdışı uçuşları ise belirli bir süre daha yapılmayacak.