Covid-19 virüsü nedeniyle tüm dünya evlerine kapandı. Kısa sürede yayılan virüsten binlerce insan yaşamını yitirirken dünya üzerinde 1 milyonu aşkın vaka bulunuyor. Ülkemizde de vaka sayısı 356’ya ulaştı. En fazla vaka sayısı İstanbul, İzmir ve Ankara’da bulunuyor.

Coronvirüs en çok turizm ve kültür-sanat etkinliklerini olumsuz yönde etkiledi. Her yıl 4-28 Nisan tarihlerinde düzenenlenen 37.Uluslararası Ankara Müzik Festivali coronavirüs sebebiyle alınan tedbirler doğrultusunda ileri bir tarihe ertelendi.

Festival ekibi tarafından yapılan açıklamada, “Müzik ve sanata en çok ihtiyaç duyduğumuz ve benzeri görülmemiş bir durumu yaşadığımız bu günlerde, T.C. Sağlık Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin uyarıları doğrultusunda, başta siz festival dinleyicilerimiz olmak üzere Türkiye dahil 8 ülkeden festival sanatçılarımızı da korumak amaçlı Festivalimiz tarihinde ilk kez erteleme kararını almış bulunmaktayız” denildi.

Aralık 2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyanın bütün ülkelerine yayılan virüs nedeniyle tüm dünya önlemlerini almaya devam ediyor. Bir çok ülkede sokağa çıkma yasağı devam ederken, Türkiye’de karantina önlemleri sürüyor. Antalya başta olmak üzere bir çok il İstanbul’a giriş ve çıkışları yasakladı. Yurtiçi seyahat içinde valilikten izin alınması gerekiyor. Bunun yanı sıra ABD, Çin, Japonya, Almanya, Rusya ilaç ve aşı araştırmaları da devam ediyor. Yaşanan maske sıkıntısı nedeniyle dünyaca ünlü moda markaları da maske üretimine geçtiğimiz günlerde başladı. Virüsün tam olarak ne zaman ortadan kalkacağı ise belirsizliğini koruyor.