Geçtiğimiz aylarda müzeler zam gelmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise seyahat acentelerinin bu durumdan zarar görmemeleri için ekstra indirim yapacağı kararı aldığı iddia edildi. Yapılan müze zamları önce acenteler olmak üzerine turizm sektörü tarafından eleştiriliyordu. Sektörün isimlerinden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise bunu bizzat görüşerek dile getirdi.

Kulislerden alınan duyumlara göre ikilinin görüşmesinin ardından zamlar nedeniyle seyahat acentelerinin zarara uğramaması için Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçerek bu duruma el atacağı tahmin ediliyor. Bakanlık müze ücretleri için acentelere yönelik olarak ekstra indirim kararı alacağı söz konusu.

Bakanlık bu anlamda Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı olarak müzeler için de bu indirim geçerli olması için girişimlerde bulanacak. Bu durumda Bakanlık Turizm Bakanlığı’na bağlı olmayan müzelerde de indirime geçmek için Milli Saraylarla görüşecek. Aynı görüşme içinde Tuzizm Bakanı Ersoy seyahat acentelerinin İGA’yla olan karşılama sorununa yönelik olarak da Valilikle görüşüleceğini açıkladı. Bunun içinde girişimde bulunacaklarını belirtti.