Batman Beşir ilçesinde bulunan 1600 yıllık Mor Kuryakus Manastırı restorasyon çalışmalarından sonra turizme kazandırılacak. Çalışmalar üç aşamalı olarak yapılıyor ve ilk etabı bitmiş durumda.

5. yüzyılda Süryani Hristiyanlar atarafından yapılan manastır Kıra Dağı eteklerinde Ayrancı Köyü’nde yer alıyor. Manastır 2500 metrekare bir alan üzerinde 2 kaltı olarak yaptırılmış.

Manastırın restorasyon çalışmaları için 1 milyon 500 bin lira harçanmış. İlk etapta giriş kapısıyla, güney cephesinin tamamı ve mezar odasının dogu cephesiyle ikinci katta bulunan odaları yapıldı.

Restorasyon çalışmaları bayramdan sonra devam edilecek. İkinci etapta çevre duvarı, kilise ve orta avlu yenilenecek.  Beşiri Kaymakamı Sinan Aşçı, manastırın Hasankeyf’le beraber çok önemli bir turizm merkezi olacağını belirtti.

Asırlar önce Süryani Hristiyanlar için önemli bir inanç merkezi olarak kulanılan manastırın restorasyon çalışmalarına 9 ay önce başlanmış ve ilk etabı sona ermiş. Manastırın güney duvarı, iç güneyi, rahip odaları ve mezar bölümü onarımı tamamlanmış.

Restorasyonun, Batman Valiliği, Dicle Kalkınma Ajansı, İl Özel İdaresi, Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda yürütüldüğünü belirten Aşçı, şöyle konuştu:

“Burası yüzyıllarca iki farklı dine mensup vatandaşların hoşgörü içinde yaşadığı bir yerleşim birimi olmuş. Süryani Hristiyanlarının inanç merkezi olan manastır ve hemen arka tarafında da hoşgörünün nasıl iç içe olduğunu bize gösteren camimiz mevcut. Köylülerimiz de bu yapının restore edilmesinden memnun. Bu tarihi yapının canlandırılmasını sevinçle karşılıyorlar.”

Ayrancı Köyü Muhtarı Zübeyir Aktaş ise manastırın turizme kazandırılmasından dolayı memnun olduğunu ve bu anlamda yetkililere teşekkür ettiğini beliritti.