Tüm dünyada yaşanan coronavirüs salgını nedeniyle binlerce insan hayatını kaybetmeye devam ediyor. Bu süreçten en çok etkilenende turizm sektörü oldu. Okuların mecburi tatil edilmesi ve işçilerin ücretli izine çıkarılmasının ardından yurttaşlarda şehir dışına gitmeye başladı.

Karantina sürecindeki olan vatandaşlar ise kaldıkları yurttanlardan tahliye edildiler. Metro Turizm’e ait servislerle Samandıra’da bulunan tesise götürülen vatandaşlara normalin iki katı bilet ücreti kesildi. Yurtdışından geldikten sonra İstanbul’da bir yurtta karantinaya alınan vatandaşlar tahliye edildikten sonra evlerine dönmek için otobüs tesislerine gittiler.

Kaldıkları yurttan tahliye edilen yurttaşlar ise bir plan dahilinde olmadan mecburen Metro Turizm’i tercih ettiler. Yolcularda herhangi bir koruma olmaması da dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor.

14 gün süreyle İstanbul Florya Kız Yurdu’nda karantinada olan yurtatşlar buna benzer bir uygulamayı da konsolosluklarda yaşamış ve pahalı uçak biletine maruz kalmışlardı. İstanbul’dan Ankara’ya gitmek için 175₺, İzmir için 250₺’ye bilet kesilirken, yurttaşlara 360₺’lik biletlerde kesilmiş.

10 Mart tarihinde ilan edilen pandemi nedeniyle tüm dünya ülkeleri tedbir almaya devma ediyor. Bu süreçte yurtdışından gelen vatandaşlar iki hafta boyunca karantinaya alınıyorlar. Yapılan test sonucunun ardından pozitif çıkması durumunda hastaneye götürülüyorlar. Covid-19 salgını nedeniyle en büyük can kaybını Amerika Birleşik Devletleri verdi. Can kaybı sıralamasında İtalya, İspanya, Çin, İngiltere, Almanya, Fransa takip ediyor. Dün yapılan açıklama sonucunda Türkiyee’de coronavirüsten 240 kişi hayatını kaybetti.