%100 iştiraki olan Metro Turizm’in halka arz edilmesi için işlemler başlatıldı. Turizm sektörünün önde gelen firmalarından olan Metro Turizm halka arz oluyor. Geçtiğimiz akşam holdingden KAP’a açıklama yapıldı.

“Şirketimizin yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Metro Turizm Seyahat Organizasyon ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu’nun 14.06.2020 tarihli kararı ile Metro Turizm Seyahat Organizasyon ve Ticaret A.Ş. paylarının BIST’te halka arz edilmesi için çalışmalara başlanması hususundaki kararını şirketimize iletmiştir.”

Metro Turizm Halka Arz Ediliyor

Ulaşım sektörünün tanınmış markalarından olan Metro Turizm ciro büyüklüğü, taşınan yolucu kapasitesi ile en büyük karayolu taşıma şirketi olma özelliğini taşıyor. Filosunda 495 adet kendi öz malı bulunurken toplamda 1221 otobüse sahip.  Araç filosunun çoğu genç olduğu için yaş ortalaması üçtür. Metro Holding’e bağlı olan ve güçlü sermayesiyle etkili bir organizasyona sahip. Türkiye’nin dört bir yanına yayılan 79 ilde toplamda 1000’den fazla aktif acentesiyle yurt için ve yurtdışı biletleri satışıyor. Günde ortalama 1400 sefer düzenleniyor ve yılda ortalama 19 milyon yolcu taşıyor. 307 adet servis araçlarıyla şehiriçinde yolcuların şehirlere ulaşımını sağlıyor.

Covid-19 virüs salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektörü yeni normalleşmeyle birlikte yavaş yavaş canlanmaya başladı. Bir çok otel ve taşımacılık şirketi büyük zarar görmüştü. Metro Turizm geçtiğimiz günlerde halka arz edilmesi için işlemleri başlattı. Şirket %100 iştirakini halka devredecek. Holding bu arz talebiyle ilgili olarak KAP’a açıklamada bulundu. 14 Haziran tarihli karara göre şirketin paylarının BIST’e halka arz edilmesi için işlemleri başlatmıştı.