Kaş denince akla Antik Likya Uygarlığı gelir. Likya Birliği 23 kentten oluşmuştur. Likya Birliği dünya tarihindeki ilk demokratik birliktir. Günümüzdeki demoktratik şekilde yönetilen ülkelerin yönetim biçimine ilham kaynağı olmuştur. Likya Birliği’ne bağlı olan kentler Olympos, Xanthos, Pinara, Patara (Başkent), Myra, Tlos, Phaselis ve Simena’dır.

Simena, Kaş sınırları içinde Kaleköy olarak da bilinen antik bir hazine… Depremler ve yangınlar yaşamış ve kentin yarısı suyun altında kalmış, bir kısmı ise su yüzünde bulunuyor. Sualtı ve suüstü antik cennet diyebiliriz.
Buraya deniz yoluyla gelebiliyorsunuz. Bunun için Kaş limanından Kekova Batık Kent turuna katılmanız veya özel tekne kiralayarak burayı gezebilirsiniz.

Medeniyet Cenneti Simena
Medeniyet Cenneti Simena

Simena yolculuğunuzda ilk olarak Akvaryum Koyu sizi karşılayacak burada güzel bir yüzme molası vereceksiniz. Ardından Kekova Adası’nda gezecek ve ilerlediğinizde kral mezarlarıyla karşılayacaksınız. Bu mezarlar Simena’nın sembolü diyebiliriz.

Simena depremi ilk olarak M.S. 2. yüzyılda yaşanmış. 200 yılın ardından ada da yeniden bir yerelişm kenti kurulmuş. İkinci deprem de ise deniz yükselince kentin bir bölümü suyun altında kalmış yarısı ise Kekova Adası’nın üzerinde kalmış.

Kent halkı su ihtiyacını dağdan çıkan kaynak sularını su sarnıçlarında toplayarak elde etmişler. Dünyanın en barışçıl halkıymış çünkü hiçbir millete savaş açmamışlar. Ancak savaşlara maruz kalmışlar. Kendilerini sürekli geliştirip, büyütmüşler bu yüzden tarih sayfalarına birçok iz bırakmışlar. Antik kentte haç kabartmalarının olduğu kilise kalıntıları da yer alıyor. Simena, M.Ö. 4. yüzyılda kurulmuş.

Tekneniz Gökkaya Koyu’na demirlendikten sonra yüzme ve yemek molası verebilirsiniz. Buradan Kaleköy’e gelip gözleme, portakal suyu ve enfes muzlu dondurmadan yiyebilirsiniz.

Buraya gelebilmek için Demre’den kalkan motor turlarını da tercih edebilirsiniz. Kekova Adası kültürel ve eşsiz coğrafyasıyla yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini görüyor. 260 kilometrekare bir alanı kaplıyor. Ada koruma altına alınmış ve 1. derece arkeolojik sit olarak da tescillenmiş. Sinema Antik Kenti’ni gezebilmeniz için müze kartınızın olması gerekiyor. Ayrıca gelmişken Kaleköy’de kaleyi de mutlaka görmelisiniz. Kaleye çıkarken köylülerin yaptığı yöreye özgü el işlerinden satın alabilirsiniz.

Simena Antik Kenti’ni yaz sezonunda 08:30-19:30 saatleri arasında, kış sezonunda ise 08:30-17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

[insert page=’antalyada-yapilacak-seyler’ display=’content’]