Dünyanın ve ülkemizin en çok tercih edilen tatil destinasyonlarından olan Muğla Marmaris antik kentleri, ören yerleri ve eşsiz koylarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden biridir.

Yaz tatilinizi Marmaris’de geçirmek istiyorsanız eğer mutlaka Amos Koyu‘na doğru yol almalısınız. Burada yüzmenin ve güneşlenmenin keyfini unutamayacak ve buraya tekrar gelmenin planlarını yapacaksınız.

Marmaris'in Gizli KoyuKoy, Kumlubük beldesinde Turunç Sokağı’nda bulunuyor. Denizi temiz ve berrak, rergarenk çakıl taşları ve sessiz sahiliyle dikkat çekmektedir. Burada zamanın nasıl akıp geçtiğinin farkında bile olamayacaksınız. Koyda bulunan tepede antik çağlardan kalma kalıntılar bulunmaktadır. Koy adını burada bulanan Amos Antik Kenti’nden almıştır. Burada gezdiğinizde her adımınızda bir kalıntıyla karşılaşmanız mümkün. Burada bol oksijenli ve temiz havada yürüyüş yapabilirsiniz. Buradan farklı açılardan güneşin doğuşunu ve batışını izleyebilirsiniz.

Amos Antik Kenti, Muğla’ya 25 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Buraya aracınızla 15 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Antik kent kahverengi yapısıyla dikkat çekmektedir. Buraya aracınızla gelemeyecekseniz eğer herhangi bir toplu taşıma aracıyla ulaşabilirsiniz. Dilerseniz denizden de ulaşabilir, keyifli bir yolculuk geçirebilirsiniz. Marmaris’e gelmişken arkadaşlarınızla birlikte tekne kiralayıp bütün koyları ve plajları görebilir ve eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

Küçük ve şirin bir koy olan Amos Koyu masmavi berrak deniziyle büyüleyici bir manzaraya sahip. Burada kendinizi cenneteymiş gibi huzurlu hissedebileceksiniz.

Yeme-içme ihtiyacınızı sahilde bulunan restoranlarda gideribilir, pita ekmeği ve leziz mezelerle güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Burada geleneksel veya dünya mutfağından en güzel lezzetlerini tadabilirsiniz. Bunun yanı sıra içecek ve benzeri gıda ihtiyaçlarınızı burada bulunan küçük marketlerden alabilirsiniz.

Amos, Helenistik dilden alıntı bir kelimelidir ve “Ana Tanrıçanın Tapınağı” anlamına gelmektedir. Helenistik dönemde ise Sammanios adıyla anılan tanrı Apollon ise bu kentin baş tanrısı olarak kabul edilmiş. Koya gelmeden önce kent buradaki tepe üzerinde kurulmuş. Kentin çevresi 1,8 metre kalınlığında ve 3,5 metre yüksekliğinde kulelerle desteklenerek surlarla güvenliği sağlanmış. Kent, Doğu Roma dönemine kadar varlığını sürdürmüş. Günümüzde ayakta duran tek yapı ise tiyatrodur. Kent üzerinde Marmaris’in bütün koylarını panoramik olarak görmeniz mümkün. O yüzden burası fotoğraf sanatçılarının vazgeçilmez konumlarından biridir.

 

muğla uçak biletiMuğla ucuz uçak bileti

Çok ucuz olan Muğla uçak bileti fiyatlarımız hem Dalaman uçak bileti hem de Bodrum uçak bileti için geçerlidir! Çok ucuz fiyatlarla Muğla otelleri de bu sitede.

Muğla’da yapılacak şeyler

Muğla’ya gitmek istiyorsunuz. Zira, Fethiye, Marmaris, Bodrum gibi dünyaca ünlü yerlerin sınırları içinde olduğu bu şehre gitmeyi herkes ister.  Çok detaylı Muğla gezi rehberi sizler için hazırlandı.

Gezi Rehberleri

Bodrum gezi rehberi
Dalaman gezi rehberi

Otobüs Bileti Kestiğimiz Şehirler