Marmara Denizi’nde bulunan Balıkesir’e bağlı en güzel adalardandır. Buraya İstanbul’dan deniz otobüsüyle gelebilirsiniz. Yolculuğunuz 1,5 saat kadar sürecektir. Marmara ilçesinde bulunan ada merkeze 11 kilometre mesafede yer alıyor.

İstanbul’a yakın olması sebebiyle de en fazla bu bölgeden ziyaretçi geldiğini söyleyebiliriz. Ada Türkeli adası olarak da anılmaktadır. Daha sonra Avşa olarak değiştirilmiştir.

Ada 7 kilometre uzunluğunda olup, 4 kilometre genişliğe sahiptir. Burada denizde yüzmenin ve güneşlenmenin keyfini yaşarken akşamları da eğlenmenin ve dinlenmenin  mutluluğunu hissedeceksiniz.

Marmara'nın Ortasındaki Cennet
Marmara’nın Ortasındaki Cennet

Avşa Adası’yla ilgili bilgiler dünyaca ünlü coğrafyacı Strabon ve tarihci Plinius’un kitaplarında da geçmektedir. Burası eski tarihlerde Hristiyan din adamlarının sürgün edildiği bir ada olmuş. Ortaçağ döneminde boş kalmıştır. Avcılıkla geçinen ilkel toplulukların yaşadığı daha sonra balıkçılık, tarımla uğraştıkları bulunan kalıntılardan anlaşılmıştır.

Eski asırlarda adanın adı sürekli değişmiştir. Örneğin Plinius Avşa Adası için Ophiussa der. Bizans dönemindeki adı Afousia’dır. 17. yüzyılında başında ise La Mottraye, adada bulunan Meryem Ana Manastırı sebebiyyle Pnagia adı verilmiş. Burada yaşayan Rumlar adadan ayrılmadan önce burayı Afissia diye anarmış.

Marmara Adası’na geldiğinizde mutlaka eşsiz doğa güzelliğine sahip koylarını görmelisiniz. Bunlar Manastır Koyu, Altınkum, Tavşanlı, Kumtur, Çınar ve Yiğitler Koyu’dur.

Buraya gelmişken Ali Dede Türbesi ve Türkeli Köyü’nde bulunan Manastır kalıntılarını görebilirsiniz. Avşa Adası’nda her saat eğlenebilir, keyifli saatler geçirebilirsiniz. Tekne turu yapabilir, koylarda yüzebilirsiniz. Öğlenleri güneşlenebilir veya doğa içinde yürüyüş, trekking yapabilirsiniz. Türkeli Köyü’ne gidip burada organik ürünlerid tadabilirsiniz.

Avşa Adası’ndaki birbirinden lezzetleri yemekleri yemeden dönmeyin. Zeytinyağlılar, balık çeşitleri tadılmayı bekleyen lezzetler… Adada geceleri arkadaşlarınızla gece kulübüne gidip sabaha kadar eğlenebilirsiniz. Çarşıda gezip el işi ürünlerden satın alabilirsiniz.

Adada bayam günlerinde yer bulmak oldukça zor. Aşırı yoğun ve kalabalık olabiliyor. O yüzden aylar öncesinden rezervazyon yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Burada konaklayabileceğiniz ekonimik tesisler bulunuyor. Dilerseniz ev kiralayabilir, pansiyon veya butik otellerde kalabilirsiniz.

Yoğun bir şekilde çalışıp fazla zamanı olmayan kişiler için yakın olması sebebiyle ideal bir tatil beldesi Avşa, yeşille mavinin buluştuğu mütevazı bir bölgedir.

[insert page=’balikesirde-yapilacak-seyler’ display=’content’]