Marmara Adası Gezi Rehberi
Marmara Adası Gezi Rehberi

Marmara Adası Gezi Rehberi

Marmara Adası, bol oksijenli havası ve berrak mavi deniziyle yaz tatili için Türkiye’nin en ideal adalarından biri konumundadır. 6 bin yıllık tarihiyle birçok devlete ev sahipliği yapan bu topraklarda bugün birçok yazlık site, otel ve pansiyon bulunur.  Özellikle İstanbul’a olan yakın konumuyla tercih edilen Marmara Adası’na deniz otobüsü, feribot veya günü birlik kalkan teknelerle ulaşmak son derece kolaydır. Denizinde en temiz koyları barındıran Marmara Adası, irili ufaklı birçok plaja sahiptir. Marmara adası nereye bağlıdır diye soranlar için de “Marmara Adası Balıkesir’e bağlıdır” cevabını not düşelim.


Sahile oldukça yakın zeytinlikleri, bağları, yükseklerdeki kızılçamları ve güneydeki makileriyle muhteşem doğa şöleni sunan bölge, her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlar. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgede, zaman zaman Karadeniz ikliminin etkisini de görebilirsiniz. Dünyada rutubeti olmayan iki adadan biri olma özelliğine sahip olan Marmara Adası’nın güzelliğine hayran kalacaksınız. Gelenlerin tekrar gelmek için can attığı, güneşin yakıcı etkisine karşı kendini adanın serin suyuna bıraktığı, müthiş doğası ve tarihi miraslarıyla sakin ve mütevazi bir tatil beldesi olan Marmara Adası sizleri bekliyor.


Marmara Adası Gezilecek Yerler
Marmara Adası’nda Gezilecek Yerler

Marmara Adası Gezilecek Yerler


Marmara Adası, doğal güzellikleri ve muhteşem denizi ile sizi bekliyor.  Şarköy ile Kapıdağı yarımadası arasında kalan sığ deniz alanında konumlanan adalar içinde en büyüğü olma özelliğine sahip olan Balıkesir’in Marmara Adası, mavi ile yeşilin kucaklaştığı muhteşem bir turizm lokasyonudur. Doğal plajlara sahip, sakin bir yerleşim alanı olan Marmara Adası, diğer adalara oranla daha büyük ve yeşildir. Ayrıca Marmara Adası, Avşa Adası’na yakın olması ve sakin yaşamı ile de farklı bir alternatif sunuyor. Gökçeada’nın ardından Türkiye’nin en büyük adası olan Marmara Adası, zengin mermer yataklarıyla da  ilgi çeker. Adanın bir başka özelliği ise zeytinliklerle ve bağlarla kaplı olmasıdır. Ayrıca yüksek kesimlerde çamlık ve makilik alanlara da rastlanır.


Öte yandan bölgede bilinen ilk yerleşimin Antik Çağ uygarlığı olan Miletoslulara ait olduğu bilinir. M.Ö. 400 tarihlerinde yaşanan İyon ayaklanması sonrasında Persler bölgeye egemen oldu. 15. Yüzyıldan sonra Türk egemenliğine geçen bölge topraklarında halkın kayda değer bölümünü oluştura Rumlar mübadele döneminde yer değiştirdi. Adada rastlanan medeniyetlerden kalan izlerin bir bölümü her ne kadar tahrip edilmiş olsa da günümüzde bu kalıntıların izlerine rastlamak mümkündür. Marmara Adası, hali hazırda 36 adet kilise ve manastıra ev sahipliği yapar. Antik çağlardan günümüze kadar uzanan zengin mermer yatakları ile de öne çıkan Marmara Adası, Roma ve Bizanslılar döneminde ülkenin imarında kullanılmıştır. Yine bu mermerler, Osmanlı döneminde de saray ve camileri süslemiştir. Oldukça eski bir tarihin yanı sıra doğal güzelliklere de sahip olan ilçede gezilecek yerleri sizler için derledik.


Çınarlı Köyü

Marmara Adası’nın turizm bakımından en hareketli bölgesini oluşturan Çınarlı Köyü, yaşlı çınarları ile öne çıkar, bölge adını da buradan almaktadır. Yoğun balıkçılık faaliyetleri yapılan köyde, birçok konaklama tesisi yeni ziyaretçilerini bekliyor.


Asmalı Köyü

Marmara Adası merkezine 15 kilometre mesafede olan Asmalı Köyü halkının kayda değer bölümünü Sürmeneliler ve Bulgaristan göçmenlerinden meydana gelir. Zeytincilik ve balıkçılık yapılan bu Asmalı Köyü, yat turizmi için de son derece elverişli bir yapıya sahiptir. Geziniz sırasında eski Rum evlerine rastlayacağınız bölgede, söz konusu evler koruma altındadır.  Yine bu evlerin bir bölümü de pansiyon ve konaklama ihtiyacına karşılık kullanılır.


Saraylar Köyü

Saraylar Köyü, yoğun mermer ocaklarının bulunduğu bölgedir. M.S. 2. ve 3. Yüzyılda dahi bu bölgede mermer çıkarıldığı söylenir. Ada için bu durumun olumsuz yanı ise mermer yatakları nedeniyle bölgenin delik deşik bir görünüm sergilemesidir. Mermerin ihraç ürünü olması ve nakliye işleminin sağlaması amacıyla burada bir de liman bulunuyor. Bölge genelinde yapılan arkeolojik kazılarla oluşturulan açık hava müzesinde mermer parçaları, mezar stelleri ve lahitler sergilenir. 1912 yılında kurulan mermer fabrikası ise tarihi bir değer olarak önemini koruyor.


Gündoğdu Köyü

Marmara Adası merkezine beş kilometre uzaklıkta yer alan Gündoğdu Köyü’nde, yeşillik ve doğallık ön plandadır. Konaklamak isteyenler için bölgede yer alan pansiyon, motel ve hotel gibi birçok seçenek bulunur.


Manastır Koyu

Ada merkezinden motorla kolaylıkla ulaşılabilen Manastır Koyu, Marmara Adası’nda en güzel plaja ev sahipliği yapıyor. Berrak denizi bulunan koyu, nispeten çakıllı bir plajı ile gerçekten görülmeye değerdir.  Manastır Koyu, Çınarlı Köyü’ne yürüme mesafesinde yer alır.


Marmara Adası’nda nerede ne yenir?

Marmara Adası’na yaptığınız gezi de ilk tatmanız gereken adaçayıdır. Buraya kadar gelip sıcacık adaçayını yudumlamadan sakın dönmeyin. Adanın dört bir yanını kaplayan zeytin ağaçlarıyla hazırlanan zeytinyağlı lezzetler hem sağlıklı hem de hafiftir. El yapımı koruk limonata da adanın eşsiz içecekleri arasında yer alır. Sabah akşam adada sıcak sıcak bulabileceğiniz gece açması da yine bölgede öne çıkan hamur işlerinden biridir. Yaz aylarında gittiğinizde yemeden dönmemeniz gereken adaya has karışık meyvelerle bezenmiş dondurmayı da unutmamak gerekir. Adanın önemli gelir kaynakları arasında bulunan balıkçılık da birçok yemeğin ve lezzetin ana unsurudur. Marmara Adası’nın her sokağında müthiş balık restoranlarına rastlamanız mümkündür. Her daim taze balıkların yanına Ada’nın zeytinyağından yapılmış yemyeşil salatalarını ve birbirinden zengin mezelerini de mutlaka tatmalısınız.


Birol Restaurant

Marmara Adası’nda 30 yıllık tecrübesi nitelikli ve deneyimli personeli ile hizmet veren Birol Restaurant, özel menüsü ile misafirlerine ayrıcalıklı bir ortam sağlıyor. Marmara Adası‘nın benzersiz köşesinde yer alan mekanda nefis gün batımına karşı zengin balık ürünleri, ızgaraları, spesiyal mezeleri ile sevdiklerinizle hoş bir akşam geçirebilirsiniz. Seçkin şaraplarıyla da öne çıkan restoranda isterseniz içkili isterseniz içkisiz size özel lezzetlerle adanın tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle spesiyaller içinde sunulan kaya midyesinin lezzetini bir de siz deneyin, tadını asla unutamayacaksınız.


Birsen Restaurant

Sunumu sanata dönüştürmeyi başaran mekanlardan biri olan Birsen Restaurant, her yıl yerli ve yabancı misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.  Lezzetli yemekleri, güler yüzlü servisi ile müşteri memnuniyetini önceleyen mekanda sizler de keyifli saatler geçirebilirsiniz. Aileniz ile paylaşabileceğiniz, özel günlerinizi kutlayabileceğiniz mekanda her gün ve her saat kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyet gösteren mekanı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Türk mutfağının en güzel örneklerinin yanı sıra, dünya mutfaklarından da örnekler sunan Birsen Restaurant sizleri bekliyor.


Öte yandan Çınarlı Köyü’nde bulunan Birsen Restaurant’a ek olarak bölgenin coğrafi olarak küçük olması nedeniyle yemek olanaklarının sınırlı olduğu hatırlatmak da fayda var.  Yemek için Lacivert Restoran’ı, kahvaltı için Ayşin Cafe’yi kesinlikle öneriyoruz. Sahil sonunda bulunan Çınarlı Dondurmacısı’nda  ise kavunlu ve karadutlu dondurma yemeden bölgeden ayrılmayın.


Pehlivan Restaurant

Ali Bozkurt’un işlettiği Pehlivan Restaurant, Marmara Adası’nın en keyifli yerlerinden biri olarak öne çıkıyor. Önünde yer alan kumsalı ve deniz manzarası ile misafirlerine huzurlu bir ortam sunan restoranda kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği servisi yapılır. Restoranın menüsünde klasik lezzetlerin yanı sıra deniz mahsulleri ve balık çeşitleri vardır. Yöresel ve organik ürünlerle zenginleştirilen kahvaltı ise fiyat olarak oldukça uygun ve göz doldurucudur.

Marmara Adası Gece Hayatı
Marmara Adası Gece Hayatı

Marmara Adası Gece Hayatı

Marmara Adası’nda sınırsız eğlenceye hazır mısınız?


Marpuç Bar

Uzun yıllar boyunca bölgede hizmet veren Marpuç Bar, 2000 yılından bu yana Marpuç Beach olarak da bilinen konumuyla misafirlerini ağırlıyor. 2016 yaz sezonunda yenilenen yapısı ve konsepti ile daha iyi hizmet vermeyi amaçlanan mekan; gündüzleri adanın tadını çıkaranlara gece bol eğlenceli bir ortam sunuyor.


Tanz Disco

Marmara Adası’nda dört farklı atmosferdeki barı, American şarabı, şelale, snack sıcak ve soğuk içecek servisleriyle hizmet sunan Tanz Disco, son dönemde başta gençler olmak üzere misafirlerine bol eğlence, nefis yiyecekler ve ferah bir ortam vaat ediyor.


Club Cadde

Bölgede üstü açılabilen tek mekan olma özelliği taşıyan Club Cadde; tasarımı, müşteri memnuniyeti garantili hizmet anlayışı ve en önemlisi kaliteli DJ performansları ile tercih edilen mekanların başında geliyor.